De nieuwe structuur van de opleiding 1996-5 NGT GEODESIA Om te komen tot eindtermen, heeft de BOTO-GWW be roepsprofielen en daarna opleidingsprofielen laten opstel len. In een beroepsprofiel wordt een volledig en gestructu reerd overzicht gegeven van de uit te voeren taken voor een bepaald beroep met daaraan gekoppeld de kwaliteitseisen die gesteld worden aan de beoefenaar van dat beroep. De opleidingsprofielen zijn gebaseerd op de beroepsprofielen. Niet alle eisen uit de beroepsprofielen komen terug in de opleidingsprofielen, omdat het onderwijs niet aan alle ge stelde eisen (bijvoorbeeld ervaring) kan voldoen. Daarnaast werden aan een opleidingsprofiel algemeen maatschappe lijke en doorstroomkwalificaties toegevoegd. De eind termen en de clustering van eindtermen in certificaateen heden werden in februari 1992 door de BOTO-GWW ter vaststelling aangeboden aan het Ministerie van O W. De Minister heeft in mei 1993 de eindtermen voor de Lange Middenkaderopleiding Geodesie vastgesteld [3]; de op MBO-niveau mogelijke korte vakopleidingen en tussenop- leidingen zijn voor Geodesie nooit gerealiseerd. Ten behoeve van de beroepsprofielen heeft de BOTO- GWW onderzoek laten doen naar het beroepenveld van de geodeet op MBO-niveau. Uit dit onderzoek, maar nog meer door ervaringen van de leden van de werkgroep- Eindtermen, bleek dat de verscheidenheid van beroepen binnen de geodesie gering was. Bovendien bleek dat de afgestudeerde vaak, afhankelijk van het werkaanbod, afwis selend werkzaam was in binnen- en buitendienst. Daarom is men bij de opzet van de opleidingsstructuur uitgegaan van een brede opleiding Geodesie, waarbij afgestudeerden in principe binnen alle facetten van het vakgebied inzetbaar moeten zijn. Pig- l- Certificaten- structuur van de opleiding. 8e semester 6e en 7e semester 5e semester Afstudeerstage Oriënterende stage Certificaat technische geodesie Certificaat elementaire geodesie Certificaat civiele techniek Certificaat doorstroming HBO Certificaat administratieve geodesie Certificaat algemeen vormende en exacte vakken en en le, 2e, 3e en 4e semester In het document „Eindtermen Geo desie" stelt de BOTO de volgende eisen aan de certificatenstructuur voor de opleiding Geodesie: Er wordt aan drie soorten kwalifica ties aandacht besteed: 1beroepsgerichte kwalificaties: kennis en vaardigheden gericht op het uitoefenen van het be roep; 2. algemeen maatschappelijke kwa lificaties: kennis en vaardigheden gericht op bet functioneren in maatschappelijke verbanden; 3. doorstroomgerichte kwalificaties: kennis en vaardigheden gericht op doorstroming naar het Hoger Beroeps Onderwijs. Binnen de certificatenstructuur dient bet mogelijk te zijn om leerlin gen, die vóór het behalen van het diploma de opleiding verlaten, één of meerdere certificaten uit te reiken. Een certificatenstructuur waarbij slechts aan het einde van de opleiding certificaten kunnen wor den behaald, wordt als weinig zinvol ervaren. Immers voortijdige school verlaters verlaten in een dergelijke opzet nog steeds de opleiding met lege handen. Op het niveau van certificaateen heden dient in principe afstemming te bestaan met verwante opleidingen (de korte vakopleiding, opleidingen leerlingwezen); voor Geodesie be staan verwante opleidingen (nog) niet. In de certificatenstructuur dient een brede basisopleiding en beperking van differentiaties naar aantal en inhoud naar voren te komen. Wat betreft de opleiding Geodesie wordt aan deze eis volledig voldaan, omdat er feitelijk geen differentiaties (uit- stroomprofielen) zijn. De vierjarige middenkaderopleiding Geodesie bestaat uit een binnen- schoolse component van drie jaar en een buitenschoolse component (stage) van één jaar. BOTO-GWW geeft aan dat zij de volgende structurering van de opleiding Geodesie als meest wen selijk ziet (fig. 1 202

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 16