Samenvoegen van digitale GIS-bestanden Een methode voor het actualiseren, koppelen en onderhouden van digitale geometrische bestanden Vereffenen van gedigitaliseerde gegevens NGT GEODESIA 1996-5 mathematical geodesy, gis/lis, system description mathematische geodesie, gis/lis, systeembeschrijving KEYWORDS TREFWOORDEN ledereen kent ongetwijfeld het probleem van incon sistentie bij het inpassen of samenvoegen van bestanden. Het probleem ontstaat wanneer aangrenzende kaartbladen worden gedigitaliseerd en/of wanneer bestanden van inhomogene kwaliteit worden samengevoegd. Overeen komstige objecten blijken ineens qua vorm en positie ver schillend te zijn. In dit artikel wordt een oplossingsmetho- diek beschreven en worden de problemen in de praktijk belicht, zowel vanuit het gezichtspunt van de eindge bruiker als vanuit de geodeet. De oplossingsmethodiek is ontwikkeld door prof. W. Benning en zijn medewerkers van de Technische Universiteit in Aken en is gebaseerd op de moderne reken- en vereffeningstechniek [1], Bij de conversie van analoge kaarten naar één of meerdere digitale bestan den worden de verschillen, ontstaan door analoge representatie in eiland en/of raamkaarten, zichtbaar. De pro blemen doen zich voornamelijk voor aan de randen van de oorspronkelijke kaartbladen, de zogenaamde „kaart- bladrand-problematiek". In Neder land zijn de afgelopen jaren diverse ap plicaties ontwikkeld, die dit probleem ondervangen; zij vormen echter vaak een sub-optimalisatie. De in dit artikel beschreven methodiek is in zoverre nieuw, dat een „totaal" concept wordt aangeboden. Door digitaliseren en/of scannen van de individuele kaartbla den ontstaan gegevensverzamelingen met een beperkte overlap aan de rand van het kaartblad (knooppunten en grenzen). Bij samenvoegen van iden tieke knooppunten en grenzen wor den de geometrische verschillen zicht baar (fig. 1). De methode biedt mogelijkheden om de verschillen op te sporen, te toetsen ing. M. P.J. van de Ven, werkzaam bij de afdeling GEO, Provincie Gelderland te Arnhem. Dit artikel is voor een deel een bewerking van [1]. Specifieke onder werpen zijn door de auteur toegevoegd. en te vereffenen. Daarbij wordt rekening gehouden met alom bekende foutenbronnen, zoals karteerfouten, ver vorming van de tekeningdrager, digitaliseerfouten en geo metrische vervorming van objecten als gevolg van trans formaties. Het tegengaan van vervormingen betekent dat geometrische voorwaarden moeten worden herkend en ver werkt in het rekenmodel. Uitgangspunt bij het opsporen van fouten en het vereffenen is dat aangrenzende kaart bladen voldoende redundante waarnemingen bevatten (knooppunten en grenzen). Het vereffeningsproces onder steunt de volgende voorwaarden: evalueren van de kwaliteit van de gedigitaliseerde (pas)punten; simultane en automatische integratie van geometrische voorwaarden; rekening houden met de precisie van nabijheidsrelaties; integratie van mutatiemetingen (waarnemingen). De uiteindelijke resultaten van de vereffening moeten leiden tot een nieuw homogeen digitaal bestand met een verantwoorde relatieve precisie en betrouwbaarheid. Alvorens een vereffening uir te voeren, moet inzicht wor den verkregen in de verschillende gegevensverzamelingen die als invoer dienen. Deze gegevensverzamelingen hebben in principe ieder een afwijkende kwaliteitsbeschrijving (precisie, betrouwbaarheid, idealisatie, enz.). De inhomo- geniteit kan worden opgelost met behulp van de kleinste kwadratenmethode. Door in een enkele berekeningsstap alle gegevens simultaan te beschouwen en gewichten toe te kennen aan die gegevens, kunnen de definitieve coördina ten worden berekend. Voor details over de berekening wordt verwezen naar [2], De onbekende parameters in het rekenmodel zijn: coördinaten van alle punten, met uitzondering van pas en grondslagpunten; draaiingshoeken, translatieverschillen en schaalfactoren van de transformatie van elk lokaal gedigitaliseerd gebied; oriënteringshoeken uit terrestrische metingen. 207

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 21