ding gewenst. Als gevolg van de op handen zijnde regiona lisering was een aantal jaren niet aangevuld. Maar nu kwam er uitbreiding met mensen van hoog gekwalificeerd niveau en uiteenlopende specialisatie, zoals landbouwingenieurs (met specialisatie cultuurtechniek, bodemkunde, ruimte lijke ordening of economie), milieu- en landschapsdeskun digen, biologen, geografen, planologen en informatica- deskundigen. De VLM beschikt momenteel over ongeveer 480 mensen verspreid over vijf vestigingen, 160 op de cen trale directie in Brussel en 80 in elke vestiging (Brugge, Gent, Herenthals en Diest). De ruilverkaveling en de bijbel Op 1 januari 1996 waren in Vlaanderen 120 ruilverkave lingsprojecten afgewerkt met een gezamenlijke oppervlakte van 144 000 ha, 18 projecten met een oppervlakte van 270 000 ha zijn in onderzoek en 16 met 25 000 ha in uit voering. Totaal zijn er 200 000 ha bij ruilverkaveling be trokken, ruim eenderde van het Vlaams landbouwareaal. In tegenstelling tot Nederland doen ze in België elk project maar één keer. Denys: We komen stilaan op kruissnelheid en we kunnen nu al een aantal fraaie realisaties van ruilverkave lingen nieuwe stijl" tonen. De projectteams, waarin de ver schillende disciplines samen naar een goed eindresultaat toe werken, hebben oog voor eikaars inbreng en deskundigheid. Daarnaast beschikken we ook over de meest moderne appara tuur: snelle computers, goede programmatuur en apparatuur waaronder een fotogrammetrisch image station, GPS-appara- tuur voor grondslagmeting en totaalstations voor detailmeting. Voor het tijdschema gelden ijzeren wetten: driejaar voorberei ding en vijfjaar voor de uitvoering. Die wet is sterker dan het woord van de bijbel. Bij ons bezoek aan de afdeling Brugge, een paar weken later, kregen we echter de indruk dat de bijbel toch niet overal even goed wordt gelezen. De grote ommekeer Gebeurt de voorbereiding onder verantwoordelijkheid van de minister, de uitvoering van een ruilverkaveling staat onder verantwoordelijkheid van een andere rechtspersoon: het (plaatselijk) ruilverkavelingscomité. Om een heden daagse ruilverkavelingstoepassing in de praktijk te zien, wordt een reis naar de afdeling West-Vlaanderen van de VLM in Brugge geregeld. Afdelingshoofd directeur-inge nieur André de Muyt is daar onze gastheer die ons, bijge staan door projectleider ir. Johan Vulsteke, wegwijs maakt in de werkzaamheden van de afdeling Brugge en in het bijzonder de aanpak van de ruilverkaveling „Paddegat" te Oudenburg. Zeventig procent van West-Vlaanderen is landbouwgrond, legt De Muyt ons uit. De landbouw wordt er zeer intensief uitgeoefend: groenteteelt, glastuinbouw en een dichte vee bezetting. De provincie bezit de hoogste rundveestapel en de helft van de varkensstapel. Daarom is het begrijpelijk dat hier al snel belangstelling kwam voor het ruilverkavelings instrument en in 1960 werd de provinciale afdeling Brugge ingericht. Ook hier was toen sprake van een vrij rigoureuze, dat wil zeggen, intensieve cultuurtechnische aanpak. De evolutie die de ruilverkaveling van af het begin tot nu heeft doorgemaakt, heeft Brugge dan ook aan den lijve er varen. Van 1960 tot 1970 waren dat de ruilverkavelingen die op puur agra rische basis werden uitgevoerd, onder andere Westkapelle, Wingene, Vla- mertinge en Wilskerke. In de periode 1970 - 1980 waren vooral de grote in frastructurele werken, zoals de aanleg van de autosnelweg Al8, de aanlei ding tot de ruilverkavelingen Gistel, Slijpe, Westntoere, Spermalie en nog enkele andere. De periode 1980-1990 wordt de overgangsperiode genoemd, de overgang naar de ruilverkavelingen met verbrede doelstelling. Aanvanke lijk nog zuiver agrarisch georiënteerde verkavelingen, doch langzaam maar zeker overgaand naar grotere aandacht voor niet-landbouwkundige functies: de ruilverkavelingen Lo, Beveren-Yzer Als na een gedegen vooronderzoek voor een ruilver kaveling het nut is vastgesteld, komt het project „in uit voering". Die procedure verloopt steeds volgens een driedelig stramien: vaststellen van ieders rechten; maken van het kavelplan en de uitvoering van de werken; vaststellen van de kosten. Voor de vaststelling van ieders rechten is het van belang te weten van welke percelen men eigenaar is. Die ge gevens krijgt men van het Kadaster. De waarde van elke kavel wordt uitgedrukt in punten. Als basis daarvoor dient de nationale bodemkaart van het Centrum voor Bodemkartering, die voor dit doel wordt verfijnd (per ceel per perceel). De uitkomst wordt tweemaal in open baar onderzoek gelegd (ter visie). De toedeling staat vast als de bezwaren tegen de eerste neerlegging (door het comité) en de tweede neerlegging (door de vrederechter) zijn afgehandeld. Dan wordt de eerste ruilverkavelingsakte opgemaakt. Daarbij ontvan gen elke eigenaar en gebruiker een individuele akte (met opmetingsgegevens). Deze akte geeft rechtsgeldigheid tegenover derden. Tenslotte volgt de fase van de kostenberekening. De kosten van een ruilverkaveling zijn zeer gering en be dragen gemiddeld 10 000 BF per ha 500,-). Ook die worden tweemaal ter inzage gelegd, daarna volgt de tweede (aanvullende) ruilverkavelingsakte. 216 1996-5 NGT GEODESIA Uitvoeringsprocedure

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 30