en Zande. In april 1990 zorgt de be leidsbrief van de bevoegde minister voor de volledige doorvoering van de verbrede doelstellingen. Het is het jaar van de grote ommekeer. Niet alleen de nieuwe maar ook de lopende ruilver kavelingen moesten onder dat regime worden gebracht, gedachtig aan de stelling dat beter ten halve kan worden gekeerd dan ten hele gedwaald. Op kousevoeten door het Paddegat Met de ruilverkaveling Paddegat (1362 ha), gelegen ten westen van Brugge op het grondgebied van de stad Oudenburg, wordt de eerste se rieuze poging daartoe ondernomen. Het moeizaam en met veel inspraak opgebouwde klassieke agrarische in richtingsplan moest worden omgebo gen naar een multifunctionele ge- biedsinrichting, waarin ook de natuur- belangen met grotere zorg moesten worden tegemoetgetreden. De bull dozer heeft zijn langste tijd gehad of, zoals De Muyt dat uitdrukt, beweegt zich voortaan alleen nog op kousevoe ten voort. Die ombuigingsoperatie kost uiteraard veel tijd, waardoor het voldoen aan het Brussels bijbelwoord om de uitvoering binnen vijf jaar te voltooien, geweld wordt aangedaan. Vulsteke, die de hele Paddegat-opera- tie heeft begeleid, geeft ons een inte ressante blik op de uitvoering van dat plan. In een beknopt lesje ontstaansge schiedenis van de Westvlaamse pol ders vanaf het jaar nul tot nu leren we hoe de oorspronkelijke veenbodem door overstromingen en de bewegin gen van de zee veranderde in een land schap van kreekruggronden, poelgron- Scborreweide met zoute vegetatie. den en kleiplaatgronden. Het Paddegat is deels op de hoge re kreekruggronden gelegen, waarop vooral akkerbouw mogelijk is. Het zuidelijk en noordelijk deel bestaan uit lager gelegen poel- of kleiplaatgronden met minder egale en vooral natte weidegronden waarop de veeteelt wordt uit geoefend. Deze tweedeling zou in de ruilverkaveling uit gangspunt worden voor de aanpak ofwel de ruggegraat voor de planvorming. Knelpunt in dit gebied was de slechte waterbeheersing die uitmondde op de waterloop „Noord ede" die getijdegebonden was. Andere knelpunten waren de grote versnippering en de gebrekkige ontsluiting van de kavels. Ook kwamen er nog een paar kwetsbare zones in voor, zoals een antennepark van de Radio Maritieme Dienst. Een verkeerstechnisch knelpunt was het fiets- verkeer op een gevaarlijke dijkweg. In 1982 werd het onderzoek naar het nut van een ruil verkaveling gestart. In 1986 verklaarde de minister de ruilverkaveling Paddegat nuttig en benoemde een ruilver kavelingscomité en een commissie van advies. Het comité startte met het „veldwerk": vervaardiging van de topografi sche kaarten, klassering van de gronden, opmaken van een waterbeheersingsplan en zowaar ook een voorzichtig land schapsplan. Maar in 1990 is de minister blijkbaar gaan twijfelen aan het werkelijke nut zoals hij dat in 1986 had vastgesteld, want op grond van de beleidsbrief van 1990 werd ook voor het Paddegat alsnog een multifunctionele uitvoering opgedragen. Het gehele plan werd opnieuw be keken, hetgeen leidde tot een groot aantal aanpassingen, vastgelegd in een nieuw (multifunctioneel) structuurplan dat dwingend moest worden uitgevoerd. Er worden ook hengelplaatsen 217 NGT GEODESIA 1996-5

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 31