Pias-dras 218 i996-5 NGTGEODESIA Terug in het Brugse VLM-kantoor zien we een aantal medewerkers in ver schillende projecten aan het werk. Het maken van een toedeling is het meest boeiende onderdeel. Dit werd vroeger uitgevoerd op kaarten, tegenwoordig achter het beeldscherm. Verschillende indelingsvarianten worden hierop zichtbaar gemaakt en elke deskundige bewaakt er zijn eigen sector. Resulteert een getrokken lijn van de één in na delige effecten voor de ander, dan wordt een alternatief gezocht. Zo wor den diverse analyses en simulaties uit gevoerd en de effecten tegen elkaar afgewogen. In het Paddegat werd het Een rondgang door het terrein maakt duidelijk hoe zorg vuldig de nieuwe uitgangspunten zijn toegepast. Nu de ruilverkaveling Paddegat is uitgevoerd, geeft vooral het zuidelijk deel, nog meer dan voorheen, de indruk van natuurvriendelijke hollebollig gelegen weilanden met kromme greppels en begroeide sloten. Steilranden beplant met stroken struikgewas en bomen fleuren het landschap op en langs de veelvuldig aangelegde nieuwe insteekwegen steken schuchtere bomenrijtjes manmoedig de kop op. Zij zullen in de toekomst moeten uitgroeien tot landschapsver- fraaiende bomengroepen waar de vogelwereld wel, maar de boer wellicht minder dankbaar voor zal zijn. Regelbare klepstuwen en vaste dammen zijn aangelegd om de weide gebieden, genaamd de Schobbejak en de Schorreweide (twee populaire overwinterings- en broedplaatsen voor zeldzame vogels) drassig en vogelrijk te houden. Hier en daar zijn hengelplaatsen aangelegd en zelfs paaivijvers voor de vissen gerealiseerd. En mocht de visstand desondanks toch beneden peil dreigen te geraken, dan is ook rekening gehouden met nieuwe visbepoting waartoe bij een fraai ge restaureerde oude stenen brug een mooie stevige trap is ge bouwd. Daar kunnen de vissen voorzichtig te water worden gelaten, want zomaar omlaag gooien vanaf de brugleuning is natuurlijk uit den boze. In het akkerbouwgebied waar de watergangen drastisch zijn verbreed om een goede waterafvoer te realiseren, zijn onder de benaming natuurtechnische inrichting brede plas-dras- stroken aangelegd, die met riet worden beplant. Een last voor het onderhoud maar zeker een lust voor het oog als het riet eenmaal is uitgegroeid. Deze rietkragen moeten de oevers beschermen tegen golferosie en onderkomen bieden aan planten en dieren. Verder is het akkerbouwgebied ook nog „aangekleed" met beplante overhoeken. Volgens Vulsteke is het in deze verkaveling ook gelukt veel verbete ringen te realiseren voor de akkerbouwers zelf, in de vorm van geconcentreerde, goed ontsloten kavels, die bovendien goed zijn ontwaterd. In de weidegebieden is de natuur goed aan haar trekken gekomen doordat veel natuurwaarden zijn Gerestaurerde brug met vistrap. Ook met de recreatie wordt rekening gehouden. versterkt of beveiligd. In beide gebie den is het landschap verfraaid door de diverse beplantingen en de aanleg van natuurtechnisch ingerichte oevers. Maar als we aan het eind van onze rondgang door het Paddegat stuiten op een enorme berg grond in een zorg vuldig gespaard en beveiligd weidege bied nabij het gehucht Stalhille, haast Vulsteke zich te verklaren dat dit „niet van ons is". Een zelfstandig agrariër, blijkbaar wat minder ingenomen met de gekoesterde natuurwaarden, is be gonnen met een drastische ophoging van zijn eigen laaggelegen weiland kavels. En nu de ruilverkaveling klaar is, kan niemand hem dat verbieden Niet onvermeld mag blijven dat voor de recreërende burgers uit de omge ving de mogelijkheid is geschapen om te genieten van het natuurvriendelijke Paddegatgebied. Een fraai en verkeers veilig fietspad is aangelegd, dat tevens de fietsverbinding tussen Brugge en de kust completeert. Hollandse „padde stoelen" op elke wegsplitsing maken verdwalen onmogelijk.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 32