Veertig jaar „landmeten en vastgoed" in Dordrecht Eerst heette het alleen maar „afdeling landmeten"; de toevoeging „vast goed" is van de laatste tijd sinds er meer informatie over allerlei eigen dommen aan vast wordt gekoppeld. Mede daardoor groeide de afdeling uit van die ene man in 1956 tot de zeven tien van nu. Dat ging langzamerhand, naarmate de landmeetkundige taken toenamen, van het opmeten en in kaart brengen van gemeente-eigen dommen tot het verzorgen en onder houden van een compleet geografisch informatiesysteem. Veel mensen we ten van die afdeling landmeten niet meer dan wat ze er op straat van zien: landmeters die met kijkers op statie ven en rood-witte stokken in de stad lopen te meten. Maar dat is op dit mo ment slechts een heel ldein onderdeel tje van het geheel. Daarom werd er op 28 maart 1996 een open dag georgani seerd, niet alleen om het veertigjarig bestaan te vieren, maar vooral ook om het verouderde beeld van deze afdeling wat bij te schaven. De meest spectaculaire aanvulling van de afdeling is de Kadasterbalie die op de open dag officieel in gebruik werd genomen door wethouder drs. G. Veldhuijzen. Daarin kan de klant heel vriendelijk informatie verkrijgen over kadastrale en aanverwante gegevens, niet alleen uit Dordrecht, maar ook van de buurgemeenten, ja zelfs uit heel Nederland. Dordrecht is één van de eerste gemeenten die de kadasterbalie in gebruik heeft genomen en het valt te begrijpen dat daar op de open dag veel interesse voor bestond. Veel inge zetenen van de stad kwamen met een vragenlijstje of schets kaartje om informatie vragen, wat die dag geheel gratis was. Er werden zelfs burenconflicten opgelost. Men was ver baasd over de grote hoeveelheid gegevens die te verkrijgen waren, zoals het aantal kamers van een huis, de hypotheek van de buurman en het feit dat je hier zelfs kadastrale gegevens over percelen in Groningen kon oproepen. Met diepe bewondering keek men naar de gigantische bundels kabels en leidingen die in de Dordtse bodem zijn gestopt en op de plots van de leidingenkaarten waren weergegeven. Hier werd met één oogopslag duidelijk waarom een aan nemer eerst toestemming moet vragen bij de gemeente voordat hij met zijn graafmachines de grond in mag. De recente uitbreiding van gegevensverstrekking past vol gens afdelingshoofd ir. Chris Nelis heel goed in de speer puntactie „Overheidsloket 2000" van Binnenlandse Zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waarbij de overheid streeft naar integratie van dienstverlening aan het publiek: één loket voor alle informatie, met ondersteuning van een baliemedewerker, datacommunicatie tussen sa menwerkende diensten en de mogelijkheid van elektroni sche zelfbediening. De promotie die aan de open dag voorafging, heeft goed gewerkt. Het werd druk, erg druk. Veel Dordtse burgers waren afgekomen op de mogelijkheid een luchtfoto van hun straat te zien (en daarvan een kopie te krijgen) en in die hoek was het constant dringen geblazen. Velen gingen trots met een kleurenkopie terug naar huis. Datzelfde gold ook voor een exemplaar van een heel oud kaartje van Dordrecht dat door middel van een moderne kleuren plotter werd ver vaardigd. Nog nooit werden er op één dag zoveel kopieën gemaakt, volgens de vastgoedambtenaren. Het werkstation waar je in de kaartcomputer van Dordrecht kon bladeren en kon inzoomen op elk gewenst stukje stad, oogstte ook veel bewondering, maar de uitleg dat de digitale database geen kaartbladranden kent, was niet voor alle bezoekers even duidelijk. De man achter het scherm van de optitheek van een stukje Dordrecht had veel succes met het manipu leren van fotobeelden van straten en pleinen van de stad vanuit meerdere opnamestandplaatsen. Het was het resul taat van de activiteiten van de visse-ogen van de Frank- auto, als proef voorlopig, maar toch niet minder boeiend voor zo n dag. De open dag werd niet alleen door belangstellende burgers bezocht, ook collega's van buurgemeenten en andere sa menwerkende diensten wilden weieens zien wat hier alle maal te koop is, en vooral ook hoe een en ander is aange pakt en welke problemen men daarbij was tegengekomen. De ambtenaren van de afdeling landmeten en vastgoed van de gemeente Dordrecht hebben op 28 maart j.l. ongetwij feld een grote bijdrage geleverd aan de promotie van het vakgebied en menig Dordtenaar kan nu weten dat dit vak meer inhoudt dan alleen maar landmeten. Theo Scheele 223 NGT GEODESIA 1996-5

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 37