In de gemeente Dongen is op 11 april 1996 de eerste gemeentelijke kadastra le balie in gebruik gesteld door Staats secretaris Tommei. De burger kan daar de informatie krijgen die hij no dig heeft als hij een huis of perceel wil kopen. Tot nu toe kon hij daarvoor terecht bij één van de 15 vestigingen van het Kadaster. Door een directe aansluiting van de gemeente op de bestanden van het Kadaster kan hij nu ook bij het gemeenteloket vragen om actuele ka dastrale informatie. De verwachting is dat dit jaar minimaal 60 gemeenten een kadastrale balie openen. De gemeentelijke kadastrale balie is een uitvloeisel van een convenant dat de VNG en het Kadaster hebben ge sloten. Hiermee beogen zij nauwer sa men te werken om de dienstverlening aan de burger te verbeteren. Met de invoering van de kadastrale balie ge ven gemeenten en Kadaster nu al voor een deel invulling aan de plannen voor één overheidsloket voor vastgoedin formatie. Ook op andere terreinen was er sprake van een levendige uitwisseling van nieuwe ideeën en vindingen. Die vond vooral plaats in de kring van het Lucasgilde, waarin tal van creatieve beroepen waren gebundeld, zoals schilders, edelsmeden, tapijtmakers, naast hoogwaardige ambachten als drukkers, boekhandelaren, kaarten makers en landmeters. De artistieke activiteiten werden in belangrijke ma te beïnvloed door wetenschappelijke vondsten, bijvoorbeeld op het gebied van de wiskunde. In dat stimulerende intellectuele kli maat werkte de Delftse schilder Johan nes Vermeer. Naast de grote over zichtstentoonstelling in het Maurits- huis te Den Haag, wordt in het Museum van het Boek/Meermanno- Westreenianum, ook in Den Haag, een speciale expositie gewijd aan „De wereld der geleerdheid rond Ver meer". Deze expositie die tot en met 2 juni 1996 is te zien, geeft een boeiend beeld van de rol die de wetenschappelijke ontwikkelingen van de zeventiende eeuw spelen in het werk van Vermeer. „Ook al maakte Vermeer geen deel uit van die specifieke wereld, schilderijen als De astronoom en De geograaf ver raden een grote belangstelling voor de geleerde wereld van zijn tijd", schrijft museumdirecteur Ton Branderberg in de tentoonstellingscatalogus. „Met grote precisie schilderde hij bijvoor beeld de werkkamers van deze onder zoekers die geconcentreerd bezig zijn met de wetenschappelijke vraagstuk- 21 mei 1996 Ledenvergadering NVG te Dordrecht, met aansluitend Symposium over het „Groene Hart" en de rol van de geodeet daarin. 4juni 1996 Rayonbijeenkomst Zuid-Holland te Delft. Onderwerp: „Landmeten met GPS: nu toegankelijk voor iedereen". Zie bericht op p. 177 van het aprilnummer. 13 juni 1996 Voorjaarsexcursie WL. Onder werp: Dijkverzwaring. Motel Tiel te Tiel. 18 - 20 juni 1996 Fifth Seminar European Land Information Systems (ELIS '96) te Warschau, Polen. Inlichtingen: E. M. Fendel, tel. (015) 278 45 48. ken van de sterrenhemel en de aard rijkskunde. Ze zijn omgeven door glo bes, land- en zeekaarten, boeken en hulpinstrumenten om te passen en te meten". Vermeer schilderde de wetenschappe lijke attributen nauwgezet naar het voorbeeld van bestaande voorwerpen. Zo is de globe op het schilderij De as tronoom geschilderd naar het voor beeld van een hemelglobe van de Amsterdamse globe- en kaartenmaker Jodocus Hondius uit 1618; deze globe is op de expositie te zien. (Uit: De Volkskrant, 16 maart 1996) Op 10 juni 1996 begint het zomer kamp van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft in de buurt van Gorssel. Op 20 juni zal de open avond plaatsvinden. U wordt van harte uit genodigd om hieraan deel te nemen. Naast de gezellige sfeer en het bijpra ten en andere (on)belangrijke zaken, zal door afgestudeerden en zomer kampdeelnemers worden gestreden om de Daan Gast Bokaal. Het zomer kampadres is: fam. R. Bannink, Bath- 9 -19 juli 1996 XVIII ISPRS-congres te Wenen. Inlichtingen: tel. +43 1 58 8040, fax+43 58 69 185. 4-10 augustus 1996 28th International Geographical Congress te Den Haag. Inlich tingen: tel. (070) 365 78 50. 12 - 16 augustus 1996 SDH'96 7th International Symposium on Spatial Data Handling in Delft. Inlichtingen: dr. M. J. Kraalc, tel. (015) 278 25 84. 9-13 september 1996 XII. Internationaler Kurs für Ingenieurvermessung. Technische Universitat Graz Oostenrijk). Inlichtingen: tel. +43 316 873 6321. 18 - 21 september 1996 WL-buitenland excursie. 225 NGT GEODESIA 1996-5 BERICHTEN Staatssecretaris Tommei opent gemeentelijke kadastrale balie Vermeer, landmeters en kaarten Open avond zomerkamp AGENDA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 39