Nederlands Geodetisch Tijdschrift 38c jaargang no. 5 mei 1996 Wanneer men nauwkeurige hoogtemetingen met GPS wil verkrijgen, moet men beschikken over een geoïde met een precisie op centimeterniveau. 1 ot voor kort was de geoïde van Nederland, waarvan de bepaling ruim een decennium terug heeft plaatsgevonden, bekend met een precisie op decimeter niveau. Door in veel punten zwaartekrachtmetingen te verrichten heeft de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat nu een geoïde met de gewenste nauwkeurigheid weten te berekenen. Omdat zwaartekracht zich niets aantrekt van landsgrenzen is men voor goede resultaten afhankelijk van internationale samenwerking en het meest nog van de direkte buren. Sinds de jaren zeventig bestaat er ook geodetisch onderwijs op MTS-niveau. Het artikel beschrijft het ontstaan, de ontwikkeling en de huidige stand van zaken en gaat dieper in op de structuur van de opleiding. De auteur noemt voorts enkele belangrijke bedreigingen voor het voortbestaan van de MTS- opleidingen Geodesie en roept op tot actie om de toekomst van het geodetisch MTS-onderwijs veilig te stellen. Het inpassen van digitale geo-informatie in bestaande digitale kaarten en het samenvoegen van digitale kaarten is een actueel probleem. In dit artikel wordt in het kort een methode beschreven voor het samenvoegen en inpassen van bestanden. Een juiste toepassing van de methode levert uiteindelijk betere en meer homogene bestanden. Het belang van een goede methodiek voor de gebruiker en de geodeet wordt aangestipt. De methode ondersteunt nieuwe technologie, zoals het vastleggen van coördinaten in het terrein. Ruilverkavelen in België is, evenals in Nederland, geëvolueerd tot een multi functionele ingreep waarbij, naast de voordelen voor de landbouw, ook die van natuur en milieu een steeds belangrijkere rol spelen. Vaak keken de zuider buren naar Nederland, maar het kan zeker geen kwaad als de Nederlandse ruilverkavelaars ook eens naar België kijken. Redacteur Scheele bezocht met een Belgische collega het hoofdkantoor in Brussel en een ruilverkavelings project in de buurt van Brugge. Van de redactie Wet Voorkeursrecht Gemeenten door Tweede Kamer Veertig jaar „landmeten en vastgoed" in Dordrecht Berichten Agenda Verslagen Scripties ing Geodesia De landmeters bij NS houden zich onder meer bezig met de vast legging van de spoorgeometrie. Op de studiemiddag van de Stichting Geodesia over „Geo-informatie op het spoor" werd daaraan uit gebreid aandacht besteed. Zie het verslag op p. 229. 199 297 NGT GEODF.SIA komt elf maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd) in een oplage van 3800 exemplaren issn: 1382-5925 191 De geoïde voor Nederland dr. ir. E. J. de Min Bij de voorplaat Mini-serie „Onderwijs" (3) De opleiding Geodesie aan de MTS in?. W. B. van Es Samenvoegen van digitale GIS-bestanden ing. M. P. J. van de Ven 213 Een dagje... Veertig jaar ruilverkaveling in Vlaanderen Theo Scheele en Dirk Bonneure 189

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 3