ders en de droogmakerijen, met als onbetwist hoogtepunt de droogleg ging van het Haarlemmermeer. Ook de constructie en het beheer van Rijn lands uitwateringssluizen zoals die bij Spaarndam en Katwijk, zullen aan bod komen. Dit boeiende verleden wordt uitgebeeld aan de hand van oude kaar ten, prenten, instrumenten, modellen, gereedschappen en kunstvoorwerpen. Het is slechts bij hoge uitzondering dat deze rijke collectie voor een breed publiek tentoongesteld wordt. Naast de beheersing van het waterpeil be hoort tot de huidige taken van het Hoogheemraadschap vooral ook de zorg voor schoon oppervlaktewater, waarbij de modernste laboratorium technieken worden toegepast. De ten toonstelling bevat dan ook een inter actief meetstation en een laborato rium. Bezoekers kunnen er zelf gege vens over het waterpeil opvragen en onderzoek doen naar de zuiverheid van het oppervlaktewater. Tenslotte zal de tuin van het museum verrijkt worden met een waterspeel plaats, waar jong en oud zich kunnen uitleven. Bij de tentoonstelling verschijnt een rijk geïllustreerde catalogus: 64 pagi na's voor 15,-. Ook elders in het land zullen deze zomer tentoonstellingen worden ge houden met als thema ,,de mens en het water": in de Koninklijke Biblio- menseweg 8, 7216 PB Kring van Dorth. Inlichtingen: tel. (015) 278 32 95 278 25 72. De eigenaar of gebruiker van een boer derij, een monument, bedrijfsruimte, praktijkruimte of een ander minder verhandelbaar onroerend goed maakt goede kans de komende jaren een on juiste OZB-heffing of huurwaarde forfait te moeten betalen. De waarde van dit soort onroerend goed blijkt namelijk voor veel (kleinere) gemeen ten moeilijk vast te stellen. Ongeveer de helft van de gemeenten zegt het lastig te vinden om de juiste waarde vast te stellen van dergelijk onroerend goed, zo blijkt uit een on derzoek van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft onder bijna 100 ge meenten. Uit dit onderzoek komt een aantal op vallende zaken naar voren. Weinig ge meenten hebben voldoende vergelij kingsmateriaal voor de vaststelling van de waarde. Daarnaast blijkt het vaak lastig te bepalen welk deel van een object bij welke eigenaar of gebruiker behoort. Het blijkt dat van gemiddeld 50% van de moeilijker te waarderen objecten de waarde correct kan wor den vastgesteld. Als een belangrijk probleem consta teert onderzoeker ir. N. C. Harkes van de TU Delft de gebrekkige bestuurlij ke betrokkenheid bij de waardevast stelling. Als de vastgestelde waarde niet deugt, dan kan de burger klagen en is de gemeente veel tijd en geld kwijt aan bezwaarschriftenprocedures. In kleine gemeenten en in grote (meer dan 100 000 inwoners) blijkt zelfs 85% van de bestuurders niet of nau welijks aandacht aan de taxatie te be steden. Wat betreft de toekomst wordt in het Delftse onderzoeksrapport dan ook in de eerste plaats gepleit voor het wakker schudden van de gemeentelijke be stuurders. Als die meer aandacht aan de taxaties gaan besteden, kan wellicht ook het minder courante onroerend goed juister worden gewaardeerd. In het Museum Boerhaave zal een ten toonstelling worden gehouden met als onderwerp het Hoogheemraad schap van Rijnland. Deze tentoonstel ling heeft als naam meegekregen: „Monsters van Rijnland, acht eeuwen droge voeten en schoon water". Zoals bekend, ligt ruim de helft van ons land onder zeeniveau, en in dat deel woont meer dan driekwart van de bevolking van ons land. Het is aan de eeuwenlange inspanningen van de wa terschappen te danken dat het er veilig is. Nederlands oudste waterschap is het Hoogheemraadschap van Rijn land, dat zijn zetel heeft in Leiden. Rijnland is zelfs heel veel ouder dan de Nederlandse staat. De precieze datum van de stichting is onbekend, maar in 1255 had dit Hoogheemraadschap zich al zo onderscheiden, dat het een privilege voor het beheer van de water huishouding ontving van Willem II, graaf van Holland en Rooms-Koning. In samenwerking met Rijnland orga niseert het Museum Boerhaave zijn zontertentoonstelling, die geheel in het teken van water zal staan. Drie thema's zullen aan de orde komen. Allereerst de rijke geschiedenis van het Hoogheemraadschap en zijn betekenis voor de bewoners en hun omgeving. Aandacht zal worden geschonken aan de vroege tijd, de verveningen, de pol- „De mathematicus". 226 1996-5 NGTGEODESIA Helft kleinere gemeenten heeft problemen met waardering onroerend goed Tentoonstelling over het Hoog heemraadschap van Rijnland

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 40