Van de redactie Inbreng bedrijfsleven bij geo-informatie onderzoek Het NGP voorziet in verbetering van het Nederlandse onderzoek op het gebied van geo-informatie en dan met name de toepasbaarheid van de resultaten in de praktijk. Vrij opgevat betekent dit laatste: aandacht voor de starten de gebruikers van geo-informatie; er moet nagegaan wor den of er wel sprake is van het daadwerkelijk in de praktijk brengen van de resultaten van geodetisch onderzoek. Het grootste gebruik van geo-informatie vindt plaats bij de overheid; naast het rijk, de provincies en cie waterschappen zijn de circa 625 Nederlandse gemeenten samen misschien wel de grootste leveranciers en consumenten. Juist bij de gemeenten wordt de laatste jaren flink gewerkt aan een beter gebruik van vastgoedgegevens. Dat betekent: auto matiseren van gegevensopslag tot vastgoedinformatiesyste men en het nadrukkelijker organiseren en afbakenen van werkprocessen. Door de komst van netwerken is de ge gevensuitwisseling naar anderen fysiek steeds minder een probleem. Tot grote vreugde van ons, geodeten, ziet men daarbij overigens bij de gemeenten steeds meer het belang in van digitale basiskaarten zoals de GBKN en de kadas trale kaart als grondslag voor het inwinnen, presenteren en bijhouden van de eigen gegevens. De ontwikkeling en invoering van systemen voor geo- informatie bij gemeenten wordt bijna altijd door het parti culiere bedrijfsleven verzorgd. Elk bedrijf heeft daarbij zijn eigen visie hoe een vastgoedinformatiesysteem er uit moet zien en hoe dit organisatorisch dient te worden ingevoerd. Deze visie wordt gerealiseerd in de vorm van hard- en soft ware en wordt aan huidige en toekomstige gebruikers (dat is de markt) als „concept" gelanceerd en van een sprekende naam voorzien. We zien hiervan voorbeelden op elk congres. De kwaliteit van het concept bepaalt voor een deel ook het succes: sluit een vastgoedsysteem van één leverancier goed aan bij de behoefte en kan het met succes worden geïm plementeerd bij gebruikers, dan is dat een goed verkoop argument naar volgende klanten. Bedrijven plegen ook onderzoek om hun produkten actueel te houden, zowel voor wat betreft de techniek als het inspelen op de laatste organisatorische inzichten bij gemeenten. Veel bedrijven zijn om begrijpelijke redenen niet altijd geneigd om hun inzichten openbaar te maken. Daarbij is de deelname van het bedrijfsleven in werkgroepen en andere platforms op het gebied van de geo-informatie relatief laag. Daardoor lijkt het of het bedrijfsleven niet veel te melden heeft, en ontstaat het beeld van grote (rijks-)overheidsinstanties zoals Meetkundige Dienst en Kadaster die als enige op dit veld actief zijn. Als nu ook het Kadaster verder gaat op weg naar een marktgerichte private onderneming, zal ook hier steeds meer strategisch, dus terughoudend, met kennis en erva ring rond geo-informatie worden omgegaan. Hierdoor blijven juist de praktijk- en marktgerichte onder zoeken en ontwikkelingen sterk onderbelicht en lijkt geo detisch onderzoek uitsluitend het domein van overheids instanties, hetgeen het beeld van een intern gericht vakge bied versterkt. Ik pleit er daarom voor dat de inbreng van en de aandacht voor het bedrijfsleven op het gebied van geo-informatie onderzoek en ontwikkeling wordt versterkt. De status van Nederland op onze geoïde is toch vooral be paald door handelsgeest en vrij ondernemerschap? Jos Löwik, redacteur 190 1996-5 NGT GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 G] Apeldoorn telefoon (055) 528 58 26 fax (055) 522 53 62 Redactie NGT Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Inlichtingen/abonnementenadministratie mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 19%. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wr, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 68,-; bedrijfs- abonnees binnenland 115,-; persoonlijke abonnees Europa 110,-; bedrijfsabonnees Europa 155,persoonlijke abonnees luchtpost f 155,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 fax (0499) 37 44 97 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in ons bez.it is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; ABt/AMRO 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. ngt Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 4