profielen en dergelijke verzameld en verwerkt. De situatie na aanleg wordt as built genoemd. De gelegde leidinggedeelten zijn tachymetrisch ingemeten in x, y en z. De doorlopende leiding is zoveel mogelijk ingemeten op de punten waar de afzonderlijke buizen met elkaar verbonden zijn. Verder werden alle relevante leiding objecten ingemeten, zoals afsluiters, ontluchtingen en leidingbochten. Alle gegevens werden tijdens de meting ge codeerd naar objecttype en als ASCII-bestand aangeleverd aan GIS. Buistype en -materiaal, wijze van leggen en soort gelijke informatie werden niet door de landmeter, maar door de toezichthouder vastgelegd. Deze gegevens zijn vast gelegd in een opzichterslijst, die eveneens werd opgeslagen in een ASCII-bestand. De revisieverwerking wordt ondersteund door de revisie module van GIS. Het bestand van de landmeetkundige opname en de opzichterslijst per routekaart werden geladen in deze module. Deze vergelijkt, controleert en combineert de gegevens in een database en genereert daaruit de revisie routekaart (fig. 4c). Hierop staan de volgende as built- gegevens vermeld: topografie, tracé, detailverwijzing, maai veldprofiel, lengteprofiel van de buisconstructie en alle buiselementen (symbolen). De revisieroutekaart wijkt op twee significante punten af van de landmeetkundige route kaart uit de ontwerpfase. Aan het maaiveldprofiel is de leidingconstructie toegevoegd, en het afgebeelde leiding tracé is het werkelijke tracé via de gelegde bochten. Ten opzichte van het knikpuntentracé is de tracélengte dus wat afgenomen, wat de module automatisch in het maaiveld profiel verdisconteert. Binnen GIS is een zakelijk recht- module ontwikkeld ter ondersteuning van de werkzaamheden rond het vesti gen van het zakelijk recht en de af handeling van de schades. Daarmee werden onder andere de volgende pro- dukten gemaakt: kadastrale routekaarten: deze heb ben dezelfde indeling als de land meetkundige routekaarten. Ze be vatten echter in plaats van de topo grafische situatie de kadastrale situa tie (fig. 4b); perceelkaartjes: deze geven voor elk afzonderlijk perceel de grens van werkstrook en zakelijk rechtstrook in dat perceel weer, de lengte van het tracégedeelte in het perceel, object- gegevens en subjectgegevens (fig. 6). Perceelkaartjes werden gegenereerd op basis van de gedigitaliseerde kadastrale kaart, de administratieve kadastrale informatie in de GIS- database en de grenzen van de werk strook en de zakelijk rechtstrook. Bij wijzigingen in de kadastrale situatie Fig. 5. of in de begrenzing van de zakelijk De werkstrook. recht- of werkstrook dienden de kaartjes opnieuw te worden aange maakt; standaard zakelijk recht-overeen- komsten met de grondeigenaren; schaderapporten voor het afhande len van de schade die grondgebrui kers ondervonden. Revisie Het bijwerken van de ontwerp-tracé- kaarten met de gegevens die zijn ge meten en bepaald tijdens het leggen, wordt met de term revisie aangeduid. Het gaat hier uiteraard in eerste in stantie om gegevens over de gelegde leiding. Daarnaast worden ook ge- Fig. 6. gevens over gewijzigde topografie, Perceelkaartje. NGT GEODESIA 1996-6

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 21