A Twents mbo-college Geodesie-opleiding als speerpunt voor modernisering bij onderwijs surveying, gps, education landmeetkunde, gps, onderwijs Onbewust van hetgeen zich boven hun hoofden op het dak van het Hengelose schoolgebouw afspeelde, probeerden de eersteklassers de grondbeginselen van een eenvoudige transformatie onder de knie te krijgen, of beter gezegd: leraar Erik Meerburg probeerde het de jongens duidelijk te maken. Dat viel nog niet zo mee. Je moet erg goed opletten, je moet optellen of aftrekken en ook de x en de y moet je niet verwisselen. Dat deze eenvoudige transformatieformules een eerste begin vormen voor de moeilijkere berekeningen die straks vanaf het dak zullen worden geredigeerd, zal de jongens vooralsnog worst zijn. Up Xp - Yp is voorlopig al moeilijk genoeg. Het kleine witte apparaatje dat onder tussen op het dak was geplaatst, was één van de twee splinternieuwe GPS- ontvangers waarmee de school haar opleiding onlangs zo spectaculair heeft gemoderniseerd. Een rib uit het mbo- lijf, maar waar heel veel (grotere) afde lingen best jaloers op zijn. Later zal er een vaste antenne op het dak komen en kan de ontvanger beneden worden bediend. Het is te danken aan de geodesieleraren en de teamleider Huub Huynen, die precies op het goede moment de juiste argumenten wisten aan te dragen dat de schoolleiding toe stemde in deze spectaculaire uitgaaf. De directie van het Twents mbo-college wilde publiekelijk de schijnwerpers richten op de modernisering in hun onderwijs en volgens de geodesieleraren kon de GPS-apparatuur daarin als speer punt fungeren. Samen met de twee nieuwe laptops, een nieuw Leica-total station Wild TC 1100 en een waterpas instrument NA 3000, met barcodebaak, sluit de opleiding in één ldap naadloos aan bij het meest moderne geodetisch praktijkbedrijf waar de afgestudeerden straks een baan moeten vinden. De leraren hebben het echter ook aan zich zelf te danken dat ze op die koude, winderige en mistige winterochtend bovenop dat Hengelose dak bezig waren de ontvanger te installeren en ook dat ze die dag erg laat thuis zouden komen. Maar dat wisten ze toen nog niet. Dat de mbo geodesie-opleidingen zich de laatste jaren ver sneld aan de stormachtige veranderingen in de geodetische grote-mensenwereld zijn gaan aanpassen, was overigens bij die eersteklassers nauwelijks te merken. De formules waren nog gelijk aan die van twintig jaar geleden, de trucjes van de leerlingen nog even doorzichtig en de aandacht nog even snel afgeleid als toen. Zeker als achterin de klas een NGT Geodesia-redacteur zit mee te luisteren. Toch zullen ze het lesboek, dat begint bij een eenvoudige transformatie en eindigt bij een achterwaartse insnijding, helemaal moeten dooiwerken voordat ze aan het tweede jaar mogen begin nen. Maar dat is nog zo ver weg. GPS-installatie Al in oktober 1995 was het contract voor de levering ge tekend. Op het NGL-congres mochten ze de apparatuur in de Leica-stand even bewonderen en er werd champagne bij geschonken. Het duurde echter tot maart 1996 eer de apparatuur richting Hengelo kwam. Want je kunt wel apparaten kopen, maar je moet er ook mee leren werken. De drie leraren gingen dus eerst naar een driedaagse GPS-cursus in Rijswijk, vertelt leraar Jan Jongerius. Daar Theo Scbeele, redacteur. Aandacht in de eerste klas. 263 NGT GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 25