A Met harde hand Praktijkgericht! NGT GEODESIA 1996-6 Klas drie was zich meer bewust van het hele GPS-gebeuren op die dag. Vol gens het programma waren zij bezig met de metingen van een schoolpro ject nabij de watertoren. Een keer of vier per studiejaar wordt door de ge hele klas zo'n project aangepakt. In dit geval een uitvloeisel van een civiel technische opdracht voor het opma ken van een bestemmingsplan. Er zit heel wat detailmeting en waterpassing in, uiteraard met moderne apparatuur. De gezamenlijke Idas organiseert de aanpak en de uitvoering geheel zelf. Jurjen is projectleider, Thijs zijn as sistent. De anderen voeren meer of minder braaf het werk uit. De Idas wist dat de werkzaamheden vandaag mogelijk gestoord konden worden, omdat assistentie moest wor den verleend bij de GPS-metingen. Wanneer dat precies zou gebeuren, was wat onduidelijk. De ploegen wa ren dan ook gewoon aan hun eigen project bezig, toen we het waterlei dingbedrijf naderden. Het was veel kouder dan ze zelf hadden gehoopt. Dat is al de hele winter zo, zei Jurjen, elke keer als we besluiten de volgende dag naar buiten te gaan omdat het mooi weer lijkt te worden, lopen we te verrekken van de kou. Dat is dus in ieder geval een mooie praktijkoefening, want velen denken Klas drie aan het projectwerk. alleen maar aan lekker buiten werken bij mooi weer. Dat beaamt Lioe, het enige meisje in de groep, die warm inge pakt als een Michelin-vrouwtje bij de tachymeter-opname helpt. Heb je misschien toch een verkeerde opleiding gekozen? Nee, het verkeerde land, geeft haar collega als toelichting. Wat ze na de opleiding gaat doen? „Verder studeren", zegt ze bibberend. Dat doen meer mbo-ers, vertelt leraar Harm Schepers, doorstuderen aan de Hoge school van Utrecht bijvoorbeeld. Maar Lioe weet het nog niet, misschien wordt het toch wel heel wat anders. Ondertussen gaan de metingen van de gebouwen, de cirkelvormige bassins, de afsluiters en de verdere topo grafische objecten door, want het moet klaar vandaag. Dat lukte ook dankzij de gezamenlijke inzet. En dankzij goed leiderschap van de projectleider? Meer van de assistent, zei Jurjen. Die heeft vanmiddag nog even moeten ingrijpen. Na wat doorvragen bleek dat één van de ploegen er genoeg van had en terug naar school was gegaan om daar door assistent-projectleider Thijs weer „hardhandig" naar bui ten te worden gewerkt. Het doel van de opleiding is volgens Schepers de studenten op te leiden tot geodeet op middelbaar niveau, wat in het kader van de komende WEB (Wet Educatie en Beroeps- De opleiding geodesie aan de Hofstede MTS, later Twents mbo-college, in Hengelo is gestart in 1976. In 1979 kwamen de eerste afgestudeerden op de arbeids markt. De inmiddels ruim 250 afgestudeerden vonden werk bij: particuliere bureaus als DHG, Geomeetdienst, Oran jewoud, Tablin, Tebodin en aannemingsbedrijven; nutsbedrijven; overheidsinstellingen zoals waterschappen, gemeen ten, Rijks- en provinciale waterstaat, Kadaster en Topografische Dienst. Een aantal volgde na de MTS succesvol nog een studie Moeilijke aan de Hogeschool van Utrecht. opstelling. 265

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 27