onderwijs) met niveau vier wordt aangeduid. Ze worden geschikt gemaakt voor uitvoerend werk in binnen- en buitendienst. De leraren doen er alles aan de opleiding te laten aansluiten bij de hedendaagse praktijk en het mag ge zegd worden dat dit, ondanks veel financiële problemen, aardig lukt. De lessen worden voortdurend gemoderniseerd en gericht op nieuwe technieken en apparatuur. Aan het handmatig tekenen bijvoorbeeld wordt weinig tijd meer besteed, er wordt nu les gegeven in AutoCAD, TopoCAD en bestandsbeheer (D-base); het landmeetkundig rekenen gebeurt met computers of zakrekenmachines. Ook de elek tronische afstandmeter deed zijn intrede, gevolgd door het total station en nu GPS. Het is niet eenvoudig voor de scholen om deze vernieuwin gen te realiseren. Het kost enorm veel geld en ook veel ex tra tijd en inspanning van de leraren, die zich de nieuwe ontwikkelingen eigen moeten maken, maar ook nog moe ten proberen de schooldirectie bereid te vinden veel geld uit te trekken voor een relatief zeer kleine groep studenten. Daarnaast trachten de leraren ook, samen met collega's van de andere scholen, de lessen op elkaar af te stemmen ot ge zamenlijk lesmateriaal te vervaardigen. Door de nieuwe regelgeving gaat het onderwijs drastisch veranderen. Van de leerling zal meer zelfwerkzaamheid worden gevraagd. Tot voor kort werd de opleiding afgeslo ten met een eindexamen. Tegenwoordig wordt de gehele opleiding in een aantal delen gesplitst, die elk apart worden afgesloten met een examen. Voor elke deelkwalificatie zijn eindtermen vastgesteld; dat zijn de eisen waaraan men voor dat onderdeel moet voldoen om een certificaat te verkrij gen. Als je voldoende verplichte certificaten hebt behaald, krijg je het diploma. Ze doen hun best Het was al wat later in de middag eer de derde klas het bui tenwerk had afgerond en de instrumenten opgeborgen. Een klein groepje ging binnen nog even verder met bereke nen en vergelijken van het uitgevoerde werk. Het klopt hoor, vertellen de studenten Ronald en Gerben voldaan. De metingen zijn vergeleken met die van een vorige keer en de verschillen zijn acceptabel. Meten in Over projectaanpak praten valt nog een verkeerd niet mee. Het gaat eigenlijk allemaal landvanzelf. Je verdeelt het werk een beet je, zegt Jurjen, en je bespreekt met el kaar hoe je het doet. ledereen heeft daarin zijn eigen inbreng. Het bevalt ze best goed en iedereen krijgt een beetje het gevoel echt bezig te zijn op een manier zoals dat straks in de prak tijk zal worden verwacht. Enkelen hebben er al een stageperiode opzitten, dus die kunnen het vergelijken. Het gaat bij een praktijkopdracht vooral om het organiseren en samenwerken. Er wordt niet echt lesgegeven in orga nisatiekunde of zo en de manier van leidinggeven wordt ook niet formeel beoordeeld. Maar dat hoor je vanzelf, Dit punt gooi volgens Jurjen, want ze vertellen je ik eruit.echt wel wanneer ze het niet met je eens zijn. Ben je tevreden over je men sen? vraag ik hem. „Ze doen hun best", antwoordt hij diplomatiek. En dat vak staat niet eens op het lesroos ter. Er staat wel een vak bedrijfskunde op het rooster, maar dat had geloof ik niet de voorkeur van de meesten. Het zit wat verborgen in de „drogere" onder- 266 1996-6 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 28