delen als zakenrecht, verenigingsrecht, BV's en dergelijke. Het onderdeel kwaliteitszorg spreekt sommigen nog wel aan, want dat heeft direct te ma ken met wat je doet. Toch blijft het enigszins moeilijk. Hier ligt vast nog een schone taak voor leraar Meerburg om het wat sappiger te maken. Belazerd systeem Het is inmiddels half zes geworden. De GPS-meetploegen zijn weer bin nen en in de praktijkkamer worden de resultaten van de veldboeken overge bracht op de laptops. Ronald bewerkt ze en geeft ondertussen uitleg en toe lichting. De zeven gemeten punten worden gemiddeld, aan elkaar gekop peld en vereffend. Tenslotte worden de standaardafwijkingen van alle pun ten berekend. Het ziet er fantastisch uit. Alle punten vallen binnen een standaardafwijking van 1 cm. Op één na. Die laat in de y-richting 37 mm zien. Die gooien we er dus uit, zegt Ronald, maar van Erik moet hij ver klaren waarom, want zomaar een waarneming die niet in je kraam past, overboord te gooien, riekt naar iets wat niet hoort. Het uit de toon vallend punt blijkt het spoorlijnpunt te zijn, waar aan de be trouwbaarheid van de coördinaten wordt getwijfeld omdat er al zoveel treinen langs zijn gedenderd, en ook de treinstoring tijdens de meetfase wordt als motief aangevoerd. Boven- dien blijkt dat er enkele centimeters naast dit punt nog een ander RD-punt zit. Dat alles stelde ook Erik gerust. Het eindresultaat tenslotte is een fraai vereffend netje dat in x-, y- en z-richting duidelijk aan alle eisen voldoet. Voor de berekening van de transformatieset voor de toekomst moeten de coördinatensets van het gegevensbestand (oude RD-punten) en die van het gemeten bestand (gemeten en in WGS) op elkaar worden gelegd en „gematched". Daar uit volgen dan tenslotte de transformatieformules die voor toekomstige metingen in deze omgeving kunnen worden gebruikt. Die formules zijn wel wat complexer dan die waarmee de eerste klas 's morgens aan het oefenen was. Op Ronalds computer was het snel gepiept. Het moest nog even worden omgezet naar die van het mbo-college, maar dat ging niet zo vlekkeloos. Waar Ronalds computer de commando's snel en zonder mankeren uitvoerde, weigerde het Hengelose exemplaar tenslotte alle medewerking en liep vast. Nadat alle beschikbare trucjes om hier uit te komen waren mislukt, wist Ronald er nog één: „We gaan nu proberen het systeem te belazeren", sprak hij hoopvol. Maar helaas, toen alle aanwezigen het thuisfront allang hadden ingelicht dat het nog later zou worden, moest ook hij constateren dat het systeem schijnbaar bezig was ons te belazeren, want het lukte niet. De rest van het werk zou in Rijswijk moeten gebeuren, want enkelen hadden nog een lange reis voor de boeg. Enkele dagen later was de laptop weer terug in Hengelo, voorzien van het vernieuwde SKI-programma en de gehele medngsopzet. Er was ook nog een back-up bij, zodat de gehele berekening en vereffening in de toekomst als oefen stof ter beschikking blijven. Het is duidelijk dat er veel wordt gedaan om het geodesie- onderwijs bij de tijd te houden, maar even duidelijk is dat het een leraar erg veel tijd kost als hij het lef heeft iets nieuws in huis te halen. Gelukkig voor het onderwijs dat ze dat ervoor over hebben. Samenwerking. Geodetic education, an example of innovation In this profile the Polytechnical School of Hengelo is high lighted. To keep step with innovations in geodetic practice, the school extended its instruments by buying GPS equipment. Both the initial expense and the effort of the teachers are high. NGT GEODESIA 1996-6 Summary 267

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 29