Revitalisering binnen de geodesie Deze toespraak gaat over de revitalise ring binnen de geodesie die momen teel plaatsvindt. Wij krijgen de gele genheid tot die revitalisering, omdat wij het voorrecht hebben te leven in een tijd van snelle veranderingen. Voor een beschrijving van deze veran deringen wil ik beginnen met een kort historisch overzicht vanaf 1982, het jaar waarin ik begon met werken. In die tijd werd het geodetisch vakgebied gedomineerd door een aantal grote overheidsdiensten en instellingen: Ka daster, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Topografische Dienst en TU Delft. De taken van deze dien sten en instellingen lagen vast. Zij voerden hun wettelijke taak uit, ont wikkelden hiervoor, en waar nodig schakelden zij de hulp van derden in. Dit alles speelde zich heel duidelijk af binnen Nederlandse verhoudingen. Toen de economische groei afnam aan het einde van de jaren '70/begin jaren 80, ontstond de tendens om meer werk te laten uitvoeren in het bedrijfs leven. In die tijd was de verhouding overheid/bedrijfsleven nog duidelijk. De overheid bepaalde het beleid; een deel van de uitvoeringsgerichte zaken werd gegund aan het bedrijfsleven. Ook werden uitvoeringsgerichte dien sten geprivatiseerd of op afstand gezet. Dit leidde tot onrust zowel bij de op afstand gezette diensten als bij de be drijven, want de duidelijke taakaf- scheidingen werden vager. Eind jaren '80/begin jaren '90 werden de grenzen tussen de lidstaten van de Europese Unie steeds verder geslecht. Gevolg hiervan was dat (weliswaar schoorvoe tend) bedrijven zich over een veel uit gestrekter geografisch afzetgebied gin gen bewegen. In 1989 viel de Berlijnse Muur, waardoor de contacten met de voormalige Oostblok-landen hechter zijn geworden. Ook hier gingen wij ons schoorvoetend op eikaars markten bewegen. Dit heeft nog niet geleid tot dramatische verschuivingen in onze geodetische activiteiten, maar het heeft wel voor onrust gezorgd. Tot zo ver de economische en politieke veran deringen. Gedurende de afgelopen vijftien jaar mr. ir. J. C. Anneveld, voorzitter Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG). heeft de geo-informatietechnologie zich sterk ontwikkeld. De GBKN- vervaardiging is ongeveer afgerond en hiermee is de energie vrijgekomen om na te denken over toepassin gen van deze GBKN. Snelle veranderingen bieden niet alleen bedreigingen, maar als je daarmee creatief weet om te gaan, ook kansen. Wan neer de bedreigingen het grootst zijn, wordt de meeste creativiteit opgewekt en worden daarmee de beste nieuwe kansen gecreëerd. Dit geeft voedingsbodem aan de zozeer vereiste revitalisering. Die revitalisering is het afgelopen jaar heel duidelijk zichtbaar geworden. Graag wil ik achtereen volgens ingaan op enige markt- en beleidsontwikkelingen. Markt De markt komt fysiek tezamen tijdens het Geodesia- congres. Het laatste congres was in oktober 1995. Was het in de voorgaande jaren nog weieens zo dat de getoonde ontwikkelingen wat tegenvielen, nu was het duidelijk zo dat in allerlei lezingen en stands de resultaten van nieuwe ontwikkelingen werden gepresenteerd. Zowel geometristen als geo-informatici konden hun hart ophalen. Er waren diverse ontwikkelingen te zien in de inwinningsmethoden, bijvoorbeeld digitale fotogrammetrie, cyclo-media, iner- tiële gyrosystemcn, ontwikkelingen in GPS, vliegtuiglaser- scanning en ontwikkelingen in de bijhouding, zoals pen- computers. Bij geo-informatiesystemen nadert het moment dat zij zullen integreren met andere informatiesystemen, waarbij ik de heer Steinfort citeer bij zijn voordracht „Geo- evolutie of revolutie" op het congres: „De digitale topografie zal gaan fungeren als doorgeefluik voor de eraan gekoppelde informatie Je ziet deze ontwikkeling vooral bij gemeenten. Er wordt steeds meer gedacht aan de toepassing van object georiënteerde GBKN's, waarbij deze GBKN inderdaad als doorgeefluik fungeert voor de eraan gekoppelde informa tie. Was het in het verleden zo dat geo-informatie vooral werd gebruikt voor de inrichting van het ruimtelijk gebied, tegenwoordig wordt geo-informatie ook steeds meer inge zet voor bestemming en beheer van grond. Bij bestemming kan worden gedacht aan relaties met ruimtelijke ordening, maar ook met milieu, verkeer en vervoer. Deze ontwikke ling is ook duidelijk te zien bij provincies en op rijksniveau. Hierbij is veelal sprake van meer kleinschalige toepassingen uit geo-informatie. Met name op dit gebied wordt het onderscheid tussen geodeten en kartografen steeds moei lijker. Waar het goed toeven is, althans professioneel gezien, is in de omgeving van de belastingheffers. In dat opzicht is het plezierig om te zien dat de geodeten een belangrijke functie vervullen bij het invullen van de Wet WOZ uit geo- informatie. Door de enorme investeringen in de infra structuur is er veel werk te doen op het gebied van in winning en presentatie van geometrische gegevens en dat dan op inrichtingsgebied. Verder vindt de Vijfde Nauw- 269 NGT GEODESIA 1996-6 Jaarrede gehouden tijdens de NVG- jaarvergadering op 21 mei 1996 te Dordrecht.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 31