A hoogtekaarten van parcoursen voor wielrenners, mountainbikers en lang laufers. In Nederland zouden naast de marathon van Rotterdam ook de Zeven Heuvelen Loop of de Amstel Gold Race kunnen worden opgeme ten. Tegelijkertijd met de hoogtemeting van het Rotterdamse parcours werd ook lichte, draagbare apparatuur ge test, die zeer geschikt zou zijn om tijdens wedstrijden te gebruiken. Het InnovatieCentrum ziet behalve de hoogtemeting een aantal mogelijkhe den waarbij de GPS-apparatuur vooral tijdens wedstrijden tot zijn recht kan komen. Zo kunnen allerlei sportbe oefenaars (bijvoorbeeld voetballers, schaatsers, wielrenners en zeilers) tij dens hun wedstrijd exact worden ge volgd door hun ploegleider of coach. Het sportieve GPS-voorbeeld toont aan dat voor een technologie meerdere toepassingen mogelijk zijn. Maplnfo Corporation heeft onlangs bekendgemaakt een strategisch part nerschap aan te gaan met Informix Corporation, leverancier van parallel processing database technologie. Het partnerschap tussen Maplnfo en In formix moet aan de Informix NewEra client-server ontwikkelingsomgeving geografische en visualiseringsmoge lijkheden bieden. De combinatie van Maplnfo en Infor mix NewEra biedt corporate gebrui kers een nieuwe manier om toegang te krijgen tot data, deze te analyseren, te visualiseren en beschikbaar te stellen. Gebruikers beschikken daarmee over de mogelijkheid resultaten van com plexe ruimtelijke vragen in de Infor mix-database weer te geven in Map lnfo. INTERGRAPH De sector Vastgoed van Gemeentebelas tingen Amsterdam gaat gebruikmaken van Intergraph's GIS-produkt, MGE op Windows NT. Dit wordt ingezet voor het beheren, bewerken en pre senteren van geometrische kadastrale vastgoedobjecten. In verband met de inwerkingtreding van de Wet WOZ (Waardering On roerende Zaken) en daaraan gerela teerde gemeentelijke heffingen is bij Gemeentebelastingen Amsterdam een nieuw administratief vastgoedsysteem aangeschaft, gebaseerd op een Oracle database. Door integratie van MGE en Oracle wordt in 1996 een integraal geometrisch/administratief vastgoed informatiesysteem ontwikkeld ten be hoeve van Wet WOZ-objecten en de daaraan gerelateerde gegevens. Met MGE/VistaMap, multimedia raadpleeg-software van Intergraph, wordt dit systeem bruikbaar voor veel interne en externe doeleinden. Voor klantvriendelijke (publieke) informa tievoorziening worden de balies van klantenservice bij Gemeentebelastin gen Amsterdam ingericht met de VistaMap-applicatie. In deze balies wordt integratie van publieke dienst verlening, zowel fysiek als elektro nisch, nagestreefd. Ik heb kennisgenomen van uw proef schrift met bijbehorende stellingen, getiteld „De Geoïde voor Nederland". Zoals u ongetwijfeld beseft, zijn de resultaten van uw proefschrift van groot belang voor het werkveld van mijn departement, en derhalve is ook steeds steun verleend vanuit de Rijks waterstaat aan de meting en bereke ning van de nieuwe geoïde. Na ampele overweging of andere benamingen (als de MD-geoïde) voor de nieuwe geoïde niet passender zouden zijn, wil ik u echter mededelen dat ik mij geheel kan scharen achter stelling 7 (Deze stelling luidde: „De geoïde voor Nederland die in dit proefschrift is ge presenteerd, zal bekend staan als De Min-geoïdered.) van uw proefschrift. Derhalve zal de benaming van de nieuwe geoïde voor Nederland zijn: de „De Min-geoïde". Gefeliciteerd. (Uit: brief van de Minister van Verkeer en Waterstaat, A. Jorritsma-Lebbink) Onder het motto „De tijd is rijp voor samenwerking"presenteerde ing. H. J. Baakman, voorzitter van de werk groep PROGEM, de eerste resultaten van een aantal experimenten op het terrein van de uitwisseling van geo- informatie tussen een achttal Gelderse gemeenten en de provincie Gelder land. De sfeer en het enthousiasme tijdens het Gelderse GIS-symposium „De veelzeggende kaart" (7 en 8 mei 1996 te Nijmegen) vormde een goede voedingsbodem voor de samenwer king. In november 1995 kwamen de pro vincie en een groot aantal gemeenten bijeen om een aantal praktische expe rimenten te definiëren op het vlak van gegevensuitwisseling. Er is in de afge lopen jaren veel over dit onderwerp geschreven en er zijn uitwisselings methoden en formaten gedefinieerd. Ook zijn veel organisaties gegroeid in het automatiserings- en informatise- ringsvlak, er is veel ervaring opgedaan en er zijn bestanden opgebouwd. Kortom, tijd om eens bij elkaar te gaan kijken en na te gaan in hoeverre procesverbetering kan plaatsvinden. Tenslotte gaat het om het vinden van de gemeenschappelijke belangen (een win-win situatie). De eenvoudigste manier om dit te doen, is een aantal organisatie-overschrijdende processen te selecteren, hierbij eikaars gegevens uit te wisselen en het nut ervan te on derzoeken. De geselecteerde processen zijn: ontwerpen en toetsen van bestem mingsplannen; registratie, handhaving en sanering van bodemsaneringslocaties; onderzoek en statistiek. Als vierde aandachtsveld werd meta- informatie gedefinieerd, hetgeen kan worden beschouwd als informatie over de gegevens die worden uitgewisseld en gegevens over het proces van trans port en conversie. In de afgelopen periode heeft voornamelijk het gege venstransport aandacht gekregen. Het aanpassen van processen en/of gege vens, voorzover wenselijk, is nog niet aan de orde geweest. De experimenten hebben duidelijk gemaakt dat bij gegevensuitwisseling 1996-6 NGT GEODKS1A Maplnfo en Informix brengen verbeterde Spatial Data Analysis op de markt Gemeentebelastingen Amsterdam kiest voor Intergraph GIS De Min-geoïde „De veelzeggende kaart" 278

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 40