[996-6 NGT GEODES1A Desondanks komt het volgende pro bleem nog vaak voor: een klant wenst een lage kwaliteit voor een lage prijs, maar kan alleen een hoge kwaliteit voor een hoge prijs krijgen. Soms is de werkelijke kwaliteit zelfs ook nog on bekend. Op het congres werd de trend beves tigd dat steeds meer „eenvoudige" ge bruikers werken met GIS. Deze heb ben andere wensen voor het gebruik van het systeem. De software-leveran- ciers spelen hier duidelijk op in en bedenken intuïtieve gebruikersinter faces. Met name Windows speelt hier in een belangrijke rol. Zoals reeds gezegd zijn er inmiddels grote bestanden opgebouwd. De com puters waarmee deze gegevens zijn op gebouwd, worden steeds geavanceer der. Desondanks dienen voor de spe cialistische gebruiker met zijn zeer re ken-intensieve activiteiten processoren parallel te worden geschakeld om de gewenste performance te waarborgen. Op dit moment wordt onderzoek ver richt hoe dat op slimme wijze kan worden gedaan. Tevens moeten de gegevens op een ef fectieve en efficiënte wijze worden op geslagen. Hierbij is de weg ingeslagen om naast de administratieve gegevens ook de geometrische gegevens, die traditioneel in een systeem-eigen data base zitten, in relationele databases op te slaan. Het database-management systeem handelt dan netjes de verschil lende zaken af. Bovendien is het een voudiger om de consistentie tussen de geometrie en de administratie te waar borgen als ze in dezelfde database zitten. Multimedia GIS en World Wide Web (WWW) In GIS worden naast kaarten en tekst steeds meer andere soorten informatie gebruikt, waardoor Multimedia GIS ontstaat. Hierbij moet men denken aan de toevoeging van figuren, foto's, video, audio en animaties. Zelfs Vir tual Reality komt in beeld. Hierbij moet echter altijd het doel zijn om de gebruiker de gewenste informatie op zijn werkplek te leveren. Alle verschil lende soorten informatie moeten dus functioneel worden gebruikt. Na een periode van „spelenderwijs" onder zoek wordt Multimedia GIS nu lang zamerhand steeds meer in de praktijk toegepast. Applicaties van Multimedia GIS wor den op dit moment in het algemeen nog op CD-ROM gezet. De verwach ting is dat deze toepassingen binnen enkele jaren mogelijk worden en be schikbaar komen op Internet. Wan neer de betrouwbaarheid en de com municatiesnelheden op Internet vol doende zijn, zal men hiervoor een ge avanceerde WWW-broivser gebruiken, bijvoorbeeld een combinatie van Net scape en Java. Op Internet zijn nu reeds verschillen de GIS-achtige applicaties beschik baar. Twee voorbeelden: de Virtual Tourist (httpwwwvtouristcom webmap) en Naismap (http: elles- mereccmemrca/cgi - bi n naismap) waarbij de gebruiker een eigen kaart opbouwt door een aantal thema's lagen) te kiezen. Functioneel staan deze applicaties nog in de kinder schoenen, met name door de beperkte mogelijkheden van de WWW-brow- sers. Bovendien is de performance, door de lage communicatiesnelheden van Internet, nog vrij slecht. Het bovenstaande maakt duidelijk dat er een verschuiving zal plaatsvinden van Informatie Technologie (IT) naar Informatie Communicatie Technolo gie (ICT). Het is moeilijk te zeggen wanneer dat allemaal werkelijkheid zal worden. Eén ding is echter duidelijk: de ontwikkelingen gaan razendsnel. Inmiddels worden ook theorieën be dacht over de zogenoemde „Interope rability". Hieronder wordt verstaan het gecombineerde gebruik van meer dere onderdelen software en data die zich overal in de wereld kunnen bevin den. Deze zijn op zo'n wijze gecom bineerd, dat de gebruiker het als één systeem ervaart. OpenGIS speelt hier vanzelfsprekend een zeer belangrijke rol. Dat dit niet eenvoudig is, drukte een spreker als volgt uit:Interoperabi lity is een droom voor de gebruiker, maar een ramp voor de technici door de zeer grote complexiteit". Commerciële hoge-resolutie- satellieten De vraag naar actuele informatie over het aardoppervlak en daaraan gerela teerde gegevens zal de komende jaren alleen maar verder toenemen. Hierbij stromen ook satellietbeelden GIS in. Met name commerciële, meestal Ame rikaanse, bedrijven investeren nu en in de komende jaren vele honderden miljoenen in hoge-resolutiesystemen (1 bij 1 meter). Er staan veel lancerin gen gepland. Het voordeel voor de ge bruiker is een betere beschikbaarheid van beelden en een lagere prijs door de toenemende concurrentie. Marcel Schram Hansa Luftbild Symposium: het juiste overzicht, dankzij laserscanning Tijdens het door Hansa Luftbild ge houden symposium .Airborne laser scanning, een nieuwe techniek voor het opnemen van het aardoppervlak (zonder haar te betreden)"dat op 25 april 1996 in Münster werd gehouden, werd door een groep bekende binnen- en buitenlandse wetenschappers en vak technici van diverse wetenschappelijke onderzoeksinstituten en door vakgroe pen geodesie van verschillende tech nische universiteiten gesproken over deze opnametechniek en haar toepas singen. Het laserscansysteem bestaat uit een laserscanner, verticaal gemonteerd in het vliegtuig, gekoppeld aan een plaats- en attitude-bepalingssysteem van het vliegtuig. De looptijd van de laserpuls tussen de laserscanner en het Ktnta Luftbild De laserstraal dringt ook door de be groeiing heen. 280

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 42