ting van het RD-puntenveld met ter- restrische meetmethoden; grafische worden geselecteerd uit de digitale kaart. Het primaire doel van grond slagelementen is het instandhouden van de geometrische kwaliteit van een digitale kaart. Terrestrische grondslag elementen hebben tevens als doel het in stand houden van een meetkundige grondslag. De functie van grondslagelementen bij de beheersing van de geometrische kwaliteit van een digitale kaart is drie ledig. Ten eerste wordt de betrouw baarheid van de aansluiting bij de bij houding gewaarborgd. Er treden bij de aansluiting minder problemen op, omdat steeds gebruik wordt gemaakt van dezelfde aansluitingspunten. Ten tweede blijft de samenhang tussen na bijgelegen punten in de loop van de tijd gehandhaafd door het gebruik van grondslagelementen. Grondslag elementen vormen als het ware het skelet van de digitale kaart. Ten derde kunnen grondslagelementen een rol spelen bij de verbetering van de digi tale kaart. de punten maken bij voorkeur deel uit van de harde topografie en zijn gemakkelijk herkenbaar; de punten zijn goed idealiseerbaar; de punten zijn eenduidig interpreteerbaar; de punten zijn duurzaam; de punten zijn geschikt als aansluitingspunt voor la tere metingen; de punten voldoen aan de gestelde kwaliteitseisen. Alleen punten die aan bepaalde eisen voldoen, kunnen worden geselecteerd als grondslagelement (zie kader). Het is dus niet zo dat punten van de harde topografie ongelimiteerd als grond slagelement kunnen worden gebruikt. De selectie behoeft niet vooraf en een malig te geschieden, maar vindt plaats op het moment dat ze nodig zijn. Deze selectie is dus een voortdurend proces dat plaatsvindt in het kader van de bijhouding van de digitale kaart. Een algemene norm voor de dichtheid van het puntenveld van grondslagele menten wordt niet gegeven. Dit is af hankelijk van de behoefte ter plaatse. Van belang is wel dat eenmaal geselec teerde grondslagelementen steeds op nieuw worden gebruikt als ze in de nabijheid van de te meten objecten liggen. Uit het oogpunt van beheersing van de kwaliteit van de digitale kaart is het gewenst het aantal grondslagelementen te beperken en de betrouwbaarheid daarvan te waarborgen. Samenvatting De geometrische kwaliteitsbeheersing volgens de nieuwe HTW is gebaseerd op een eenvoudige methodiek. Uit gangspunt is de specificatie van de kwaliteit van een produkt in termen van relatieve precisie. Hiervoor wordt een kwaliteitsmodel gebruikt. De kwaliteit wordt beheerst door tijdens de inwinning en verwerking van metingen een kwaliteitscontrole uit te voeren door middel van toetsing. Voor alle technieken wordt hierbij de structurering van het landmeetkundige proces gevolgd. Hierdoor wordt de kwaliteitscontrole gestandaardiseerd. Door de eenduidige specificatie van de kwaliteit en de systematische kwaliteits controle tijdens inwinning en verwerking wordt de vereiste kwaliteit van de eindprodukten gewaarborgd. Slotopmerkingen Het beschreven concept zal uiteraard primair bij het Kadas ter worden ingevoerd, maar het is ook toepasbaar voor de meest uiteenlopende landmeetkundige processen. Daarom is door de HTW-projectgroep contact gezocht met PT- Opleidingen in Utrecht. Het ligt in de bedoeling dat deze organisatie een opleiding gaat aanbieden die nauw zal aan sluiten bij de methodiek van kwaliteitsbeheersing zoals die in de HTW wordt gepropageerd. In enkele vervolgartikelen zal worden ingegaan op de toe passing van GPS volgens het concept van de HTW en op de kaartvernieuwing. [1] Baarda, W., D. de Groot, F. Harkink, Ha?idleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Kadaster, 1956. [2] Polman, J., M. A. Salzmann (red.), Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Kadaster, Apeldoorn, 1996. ISBN 90 803078 1 5. Manual for the technical activities of the Cadastre The „Manual for the technical activities of the Cadastre has been a standard book for surveying and mapping in the Netherlands since 1956. However, the need for a new Manual became urgent because the old Manual does not meet anymore the needs of modern surveying and digital mapping. The geometric quality assurance of modern production processes and products needs a consistent approach and clear instructions for daily practice. Recently a new Manual has been completed. In this paper an outline is given of the geo metric quality model of the new Manual. 301 NGT GEODESIA 1996-7/8 Selectie-eisen grondslagelementen Literatuur Summary

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 11