Het Waterstaatkundig Informatie Systeem (WIS) De lange weg van steendruk naar bits over het pad van commercialisering Gis, mapping, survey gis, kaartvervaardiging, overzicht Toen de minister van Verkeer Waterstaat in 1991 besloot de produktie van de Waterstaatskaart 1 50 000 per 1 januari 1994 stop te zetten, kwam een einde aan een lange traditie. Deze kaart werd namelijk sinds 1864 door de Rijkswaterstaat (en vanaf 1983 onder verantwoordelijkheid van de Meetkundige Dienst) gemaakt. Door Thorbecke persoonlijk is in 1864 opdracht gegeven tot het maken van deze kaart, omdat volgens inge nieur Van Egmond omtrent den toe stand van ons vaderland, ten opzichte van het water, bij velen een volslagen onkunde"heerste. Indertijd bestonden ruim 2500 waterschappen in Neder land en het overzicht ten aanzien van het waterbeheer ontbrak. Een schone taak was dus weggelegd voor de Rijks waterstaat. De le editie die tussen 1865 en 1935 verscheen, bestond uit zogenaamde kwartbladen, omdat met de techniek in die tijd (steendrukken) grotere kleurenexemplaren niet mogelijk wa ren. De le editie bestaat derhalve uit ongeveer 450 bladen die heel Neder land afdekken. Latere edities bestaan, net als de Topografische Kaart schaal 1 50 000, uit 110 kaartbladen. In het zuidwesten van Nederland is men begonnen met de inventarisaties voor de Waterstaatskaart. Mensen van de Rijkswaterstaat gingen bij de water schappen langs, bespraken met hen de waterbouwkundige infrastructuur in het betreffende gebied, verifieerden zaken in het veld en meldden de resul taten terug aan de kartografen op kantoor. Dit concept is gedurende de ir. W.J. C. Wouters, GIS-adviseur bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. latere edities van de Waterstaatskaart weinig veranderd. Op de Waterstaatskaart werd de complete waterstaatkundige toestand weergegeven: afwatering, watervoorziening, wa terkering, waterschapsgrenzen en informatie omtrent de waterwetgeving. Hierbij werd bij de latere edities ook gebruik gemaakt van overlays (bijvoorbeeld voor de hydro logische waarnemingspunten) en bijgevoegde boekjes (provinciale beschrijvingen). De hoeveelheid uit te beelden informatie is sinds 1864 sterk gegroeid. Al in 1892 werd in „Aantekeningen om trent de geschiedenis en inrichting van de Waterstaatskaart van Nederland" geschreven: het is bijna niet te geloven, hoevele veranderingen ons Nederlandsche terrein ondergaat in een twintigtal jaren, tengevolge van ontginningen, inpolde ringen, aanleg van kanalen, spoorwegen, wegen voor gewoon verkeer, uitbreiding van steden, dorpen, gehuchten enz. Eigenlijk moet de Waterstaatskaart elke vier tot tien jaar worden herzien, maar dat herzieningstempo heeft men nooit gehaald. De Waterstaatskaart werd kosteloos binnen, en tegen geringe kosten buiten, de Rijkswaterstaat beschik baar gesteld. De Waterstaatskaart was in de jaren dertig zelfs hij ieder postkantoor in Nederland te bestellen voor Produktiezaal Waterstaats- kartografie jaren vijftig. BÊt Ém\ 303 NGT GEODESIA 1996-7/8 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 13