Overlays en overlagen Goede arbeidsomstandig heden, goed werk 321 NGT GEODESIA 1996-7/8 in elke wagen een laptop. De mede werkers moeten zelf zorgen dat ze ken nis van zaken hebben. Op een nieuw werk moeten ze binnen een kwartier kunnen zien waarmee ze moeten be ginnen. Een nieuwe medewerker meldde eens na een dag werken: „Ik heb het meetlijnenstelsel gereedge maakt en morgen krijg ik de hele meting erin". Fout. Het had allemaal al klaar moeten zijn. In 1979 werd de eerste Tektronix- computer aangeschaft, maar die is al lang vervangen. Momenteel prijken in de moderne grote tekenzaal een tiental hoogwaardige werkstations waarop met IGOS, AutoCAD en MicroSta- tion wordt gewerkt. Kwaliteit staat hoog in het vaandel, hoewel dat nog niet met schriftelijke certificaten is beschreven. De kwali teitsnormen komen voort uit goede arbeidsvoorwaarden en goede werk omstandigheden; daaruit vloeit vol gens Klamer wetmatig kwalitatief goed werk voort. Optimale kwaliteit van het materiaal en voldoende con troles op methoden en instrumenten vullen dat nog aan. Als je je instru ment niet hebt gecontroleerd voor je gaat waterpassen op een weg, vertoont het asfalt later een mooie golfbewe ging, zoals op Rijksweg 1 hier vlakbij, waar het asfalt in golven van 60 m lag. Daar was kennelijk met een ongecon troleerd waterpasinstrument gewerkt. Geo Meetdienst was daar overigens niet debet aan. Eerste geodetische arbeid van Klamer in 1951. Uitbreiden in lagen. Aan het beeldscherm van één van de indrukwekkende werkstations in de ruime tekenzaal is Roel Reuvekamp bezig met een berekening voor de asfaltering van een andere rijksweg (de A28). Daarvoor heeft hij de beschik king over het programma PaveCalc dat, nadat het huidige wegprofiel ter plaatse is gewaterpast, gedetailleerd kan weergeven waar het bestaande asfalt afwijkt van de ge wenste situatie en wat hieraan moet worden gedaan. We berekenen als het ware een nieuwe weg over de oude heen, zegt Roel. „Overlagen" wordt dat genoemd. Er wordt een aantal variabelen ingevoerd zoals verkanting, maximum rij snelheid en comforthelling. Aan de hand van die gegevens wordt de gewenste profiellijn berekend, de laagdikte van het asfalt en de benodigde tonnage voor het overlagen of hoeveel kubieke meter er moet worden gefreesd. Die gegevens kunnen worden verstrekt zoals de klant dat wenst, bijvoorbeeld in lijsten en tabellen; grafisch kunnen boven aanzichten met frees- of uitvulvlakken worden vervaardigd, alsmede lengte- of dwarsprofielen en verkantingsoverzich- ten. Maar de wegenbouwtechniek is ook in staat de asfalt- machines computergestuurd de weg op te sturen en daarbij met behulp van de diskette van Geo Meetdienst de juiste hoeveelheid asfalt op de juiste plaats te deponeren. Maar een mooi vloeiend eindresultaat zonder knikken of golven is toch afhankelijk van de kwaliteit van de eerste water passing met nauwkeurige en goed gecontroleerde waterpas- mstrumenten.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 31