Klamer werkt nog steeds voor de Rijkswaterstaat! Een collega van Roel, Lammert Koelewijn, is op een naast gelegen werkstation bezig met opwaardering van kadastrale bijbladen. Over de oude kadasterplans zijn nieuwe transpa rante GBKN-bladen gespannen, waardoor de verschillen met de huidige terreinsituatie duidelijk zichtbaar worden. Nauwgezet bekijkt Lammert grens voor grens hoe het bij blad moet worden aangepast, wat soms resulteert in ver andering van perceelsoppervlakte. Dat vindt de eigenaar niet zo erg, meent Lammert, want de oppervlakte wordt meestal groter. Het is eigenlijk een kadastrale hermeting op kantoor. Naast deze klassiekere methode van werken met overlays is Arno van Korlaar bezig een nieuw uitbreidingsplannetje voor de gemeente Bussum te ontwerpen, maar die overlays worden volledig digitaal gemanipuleerd. Er is meer sprake van verschillende lagen, zodat hier de term „overlagen" beter op zijn plaats zou zijn, maar er is al genoeg spraakver warring op dit terrein. Op een topografische onderlaag (die eerst door Geo Meetdienst is gemeten) wordt een aantal nieuwe gebouwen geprojecteerd. Daarbij moet rekening worden gehouden met wat belemmeringen, zoals rooilijnen en geluidsgrenzen, die in weer andere lagen zijn opgeno men en nu in verschillende kleuren over elkaar heen zicht baar worden gemaakt. Binnen die veelkleurige grafische voorwaarden plaatst en schuift Arno de gebouwencom plexen wat heen en weer tot een verantwoord geheel is ont staan. Als het plannetje door de gemeente is goedgekeurd, gaat een meetploeg straks de ontworpen situatie in het terrein uitzetten, waarvoor Arno dan een lijstje met uitzet- coördinaten verstrekt. Boeiende variatie De computers in de tekenkamer illustreren de gevarieerd heid van het werk van dit moment. Naast elkaar wordt gewerkt aan het ontwerpen van een nieuw bungalowpark in Lunteren, de vervaardiging van een strokenkaart met verschillende tracé-keuzes voor een rioolpersleiding, en weer een ander is met het programma Geoscan bezig aan een grondslagberekening op Schiermonnikoog. Een beetje achteraan in de zaal heeft Arjen de Ruijter (nog niet zo lang geleden in Delft afgestudeerd) als dagtaak het onderhou den, aanpassen en ontwerpen van software, of deze meer geschikt te maken voor de activiteiten van Geo Meetdienst. Dagelijkse Niet-geïntegreerde functies De werkzaamheden in de tekenzaal zijn goed te overzien, maar dat kan van de buitendienst niet worden ge zegd. Dertig meetploegen zijn ver spreid door heel Nederland aan het werk. Buitendienstplanner Arie van de Ruitenbeek weet wie waar bezig is, en ook wie waar heen moet. Want regelmatig dwingen oproepen om voorrang hem ertoe meetploegen tele fonisch van de ene naar de andere plek te dirigeren. Arie en projectcoördina tor Dik Karssen zijn de schakel tussen de binnen- en de buitendienst en zij zorgen ervoor dat de lopende werk zaamheden op tijd worden voltooid. De taken van binnen en buiten zijn gescheiden. Zogenaamde geïntegreer de functies kent men hier niet. Men zou het niet willen en het zou ook niet efficiënt zijn, meent Karssen. Elk heeft zijn eigen specialiteit. De afdeling ac quisitie zorgt ervoor dat er ook weer nieuw werk binnenkomt. Soms zijn het kleinere projecten, maar soms ook werkzaamheden van heel lange duur, zoals de begeleiding van het werk aan de tweede Stichtse brug. Sicco Klamer, PR- en acquisitieman, bege leidt mij daarheen. Hamerstukken en vleugels De bouwer van de tweede Stichtse brug is de Koninklijke van Drunen bv, in opdracht van de Rijkswaterstaat. Toen in 1983 de eerste Stichtse brug gereedkwam, was het al direct duide lijk dat er binnen afzienbare tijd een tweede naast gebouwd zou moeten worden. De tweede brug komt parallel 322 Aanleg R'jksweS A 2e Stichtse Brug Gereed najaar 1997 1996-7/8 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 32