s «HST r— aan de eerste en zorgt voor een rijbaan verdubbeling in Rijksweg 27. Van Drunen bouwt en Geo Meetdienst be geleidt het werk wat betreft de hoofd maatvoering. Dat valt onder het be grip kwaliteitsborging. Je moet tussen en over de pijlers, pijlervoeten, beton- vlechtwerk en houtwerkconstructies lopen om enig idee te krijgen wat het begrip maatvoering hier betekent. Een klein werkbootje brengt ons naar de andere kant van het water, waar we een blik kunnen werpen in de bouw put van de tweede pijler waar de brug op komt te rusten en op de onderkant van de oude brug. De zware voeten van de pijlers worden ondersteund door 8 m lange heipalen. De eerste maten die worden afgegeven, liggen 8 m beneden NAP. Tot aan de boven kant van de pijler, waarop het hamer stuk wordt geplaatst, moet ongeveer 15 m beton worden gestort en bij elke volgende laag moeten weer opnieuw maten worden verstrekt zowel in rich ting als in hoogte, beide in millime ters. Hendrik van de Kiefït is de land meter van Geo Meetdienst die vrijwel dagelijks op het werk zit om die maten te verstrekken. Vanuit één van de grondslagpunten die daarvoor op de vaste wal zijn gemaakt, beloert zijn tachymeter zorgvuldig de vorderingen van het werk, waarbij zijn assistent na veel klauterwerk tussen vlechtbeton het prisma precies plaatst op het onderdeel dat gemeten moet worden. Hendrik weet zo veel over de brug te vertellen, dat het lijkt alsof je de bruggenbouwer zelf hoort praten. Maatvoering tot aan de hamerstukken. Hij moet net als die andere worden Wat betreft afmetingen in lengte en in hoogte moet de tweede brug precies identiek zijn aan de eerste, vertelt Hendrik, maar het gebruikte materiaal verschilt. De eerste is van licht beton gemaakt, de tweede wordt gemaakt van zogenaamd „hoge sterkte beton". De brug wordt gebouwd volgens de methode van vrije uitbouw, dat wil zeggen dat er te beginnen bij het hamerstuk steeds weer een nieuw stuk aan vast wordt gebreid tot een overspanning van 160 m is bereikt (van elke kant 80 m). De bovenkant van de brug (het wegdek) is een rechte lijn, de onderkant heeft een parabolisch verloop. We werken in millimeters, zegt Hendrik; na de controle blijkt de nauwkeurigheid van de maatvoering tussen de 0 en 5 mm te liggen. Voor de brug is dat voldoende. In zeer korte tijd leert Hendrik mij alles over damwandkuipen, ondersteuningspalen, hamer- en aanzetstukken, vrije overspanningen, vleugels en kokers. Consolidatie? De aard van het werk bij Geo Meetdienst verandert con stant. Al blijft het landmeetkunde heten, het raakt in de praktijk aan heel veel andere vakgebieden. Het is in de eerste plaats de kunst dat werk te vinden, maar ook om de uitvoerder van dat werk ervan te overtuigen wat een land meetkundig bureau daarbij kan betekenen. De spectacu laire vernieuwingen in methodiek en materiaal zijn op het ogenblik wat tot staan gebracht; het blijft nu bij verbeterin gen van software en aanpassing van methoden. Maar werk is er nog genoeg en dat zal ook wel zo blijven. Geo Meet- Weer nieuwe vacatures. ig NGT GEODESIA 1996-7/8 JTi-ïi' !ï3l,e-~v 323

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 33