De HTW van Polman Vrijdag 28 juni 1996, omstreeks drie uur in de namiddag, verrichte mr. Jaap Besemer in zijn functie van voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster in de Balzaal van het Paleis Het Loo in Apeldoorn één van de belangrijkste handelingen van de laat ste jaren: de onthulling van de nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster (HTW). Onder de bezielende leiding van Jan Polman is vier jaar lang aan dit boek werk gewerkt, getrokken, geduwd en gesleuteld door een team van geodeti sche deskundigen en er is voor Jan, volgens Besemer, dan ook geen beter compliment denkbaar dan dat dit 685 pagina's tellend boek de geschiedenis ingaat als de HTW van Polman. Hemelbestormend Ter inleiding van de plechtige doch heuglijke gebeurtenis, die werd bijge woond door een honderdtal genodig den uit de Nederlandse geodetische wereld, gaf ir. Jan Polman als eerste een korte toelichting op het werk. Graag had hij ook prof. Baarda, door persoonlijke omstandigheden verhin derd, welkom geheten. Deze is de gro te drijfveer geweest achter de HTW van 1956 en voor veel geodeten een groot leermeester op het gebied van de mathematische geodesie. In de nieuwe HTW is de invloed van diens weten schappelijk werk ook terug te vinden. De nieuwe HTW is geen hemelbestor mend boek geworden, sprak Jan, meer een ordening en standaardisatie van Theo Scheele, redacteur. Polman en Salzmann: de beide eind redacteuren van de HTW. bestaande processen op basis van reeds langer bekende theoretische grondslagen, waarbij gepoogd is met toepas singshoofdstukken meer aan te sluiten bij de dagelijkse praktijk. De HTW, waarin de beheersing van de geometrische kwaliteit van landmeetkundige processen en produkten leidraad is, moet er vooral aan bijdragen dat het Kadaster produkten levert met een verantwoorde kwaliteit. De aan dacht die de dienst de laatste jaren vooral besteedde aan efficiencyverbetering en kostenreductie, was niet altijd even bevorderlijk voor de kwaliteit, zei Jan voorzichtig. Ter illustratie vermeldde hij een bezoek aan een meetploeg te velde, waar hij de vraag stelde waarom de blokmaat van een gebouw niet werd gemeten. „Omdat dan de kans bestaat dat er een toleransoverschrijding plaatsvindt en dan moe ten we de fout gaan opsporen was het antwoord. Gelukkig heeft de leiding van het Kadaster ingezien dat kostenbeheersing en kwaliteitsbeheersing niet altijd hand in hand gaan en daarom veel geld en menskracht geïn vesteerd in de nieuwe HTW. Jan dankte ook alle medewerkers die bij dit project waren betrokken en noemde prof. Bogaerts, Martin Salzmann, Frank van den Heuvel, Frank Kenselaar, Hiddo Velsink, Johan Kok, Martin Jutte en Axel Smits van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft, Auke Hoekstra van het Kadaster, alsmede de begeleidingsgroep waarin mede werkers van Kadaster, gemeenten, Rijkswaterstaat en inge nieursbureaus. De nieuwe HTW heeft meer aansluiting gekregen op de huidige praktijk hetgeen niet wil zeggen dat het daardoor ook simpel is geworden voor de uitvoerende medewerker, integendeel, hij/zij zal er hard aan moeten trekken om alles onder de knie te krijgen. Dat mag ook best gevraagd worden, want het gaat tenslotte om vakmanschap, aldus Jan. Alles mag van de HTW Het is geen boek met verboden, sprak co-auteur dr. ir. Martin Salzmann. Het beschrijft alleen de werkwijzen die tot een produkt leiden dat aan de specificaties voldoet. Van de HTW mag in principe alles, als je maar kunt aantonen dat je aan de produkteisen kunt voldoen. Uitgangspunt bij het schrijven van de HTW was de gebruiker het gereed schap te geven voor de geometrische kwaliteitsbeheersing van geodetische produkten en processen. Hij is opgezet vanuit de kwaliteitsbeheersingsgedachte. De systematiek van de HTW is gebaseerd op twee pijlers: kwaliteitsmodel van puntenvelden; structurering van het proces. Het eerste maakt een eenduidige beschrijving van de geo metrische kwaliteit van produkten mogelijk; in het model wordt die beschreven met de relatieve precisie tussen twee punten voor elk produkt. Hiermee is de beschrijving ver gaand gesystematiseerd. Uitspraken als „kwaliteit is wat de klant wil" zijn niet voldoende. Met de HTW in de hand zal NGT GEODES1A 1996-7/8 327

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 37