waarvan de functie niet geheel duide lijk was. Jan Polman gaf voor de aan wezigheid van het zwarte ding een ver klaring: het geodetisch rekenwerk is meer en meer overgenomen door de computer, die daardoor het karakter heeft gekregen van een black box. Een zorgelijke ontwikkeling, omdat de nei ging menselijk is zoveel mogelijk aan die black box over te laten. De HTW nu is bedoeld om de landmeter inzicht te verschaffen in de methoden van geometrische kaliteitsbeheersing met behulp van geodetische rekentech niek. De HTW is bedoeld om die black box transparant te maken. Jan nodigde Besemer uit de black box te verwijderen, wat deze na een zorgelijke blik erop met graagte deed. Eronder verscheen een keurig exemplaar van de nieuwe HTW, nu als een kostbaar relikwie opgesteld in een doorzichtig huisje, symbool van haar transparante taakstelling. Besemer, zich bewust van zijn niet- geodetische achtergrond in dit gezel schap van geleerde tot hooggeleerde en zeer hooggeleerde geodeten, gaf een toelichting op een stukje ontstaansge schiedenis van de nieuwe HTW. Met groot genoegen heeft hij mogen mee werken aan de totstandkoming van een boekwerk van meer dan twee kilo en hij wenste de toekomstig studenten sterkte bij het meezeulen in het zomer kamp. De omvang van het boek heeft alles te maken met de tijd waarin we leven, zei Gratis exemplaar voor de MD. Besemer. Die tijd is gecompliceerder dan ooit. Klanten ver wachten (terecht) kwaliteit en het Kadaster wil ook graag luisteren naar de klant en tegemoetkomen aan diens eisen. Om dat te kunnen waarmaken, moet je ervoor zorgen dat je organisatie in staat is de klant op de juiste wijze in zijn behoefte te voorzien en dus moet je zorgen voor een kwali tatief goed produkt. Bij onze dienst zijn enkele grote veran deringen vrijwel voltooid. De GBKN is zo goed als gereed en eind 1997 zal ook de kadastrale kaart geheel digitaal zijn. Heb je dan nog wel een HTW nodig? Juist voor de bijhouding van die kaarten is de kwaliteits beheersing volgens Besemer van zeer groot belang. Daar om heeft de Raad van Bestuur gisteren besloten dat het Kadaster zal zorgen voor een goede introductie binnen de dienst en via interne opleidingen zorgen dat de medewer kers ermee kunnen omgaan. Maar ook buiten het Kadaster zal de HTW zijn nut bewijzen, denk maar aan uitbesteding van werk en standaardisatie. Daarom zal ook buiten het Kadaster een brede introductie van belang zijn. Afspraken daartoe zijn reeds gemaakt met post-academisch onderwijs en er zal worden meegewerkt aan een seminar van de Stich ting Geodesia in het komende najaar. Overigens waar schuwde Besemer ervoor dat deze HTW, in tegenstelling tot zijn voorgangers, geen dertig of veertig jaar lang onver anderd zal blijven. Daarvoor gaat de technische ontwikke ling te snel. Een eerste aanpassing wordt al over vijf jaar ver wacht en met de HID van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) is daarover reeds een afspraak tot medewerking gemaakt. Met name wordt dan aandacht besteed aan het onderwerp hoogtemeting dat nu geheel buiten beschouwing is gebleven. Ter bezegeling van die (mondelinge) afspraak reikte Besemer aan het eind van de sessie een gratis exemplaar van de nieuwe HTW uit aan de vertegenwoordiger van de MD, dr. ir. Frits J. Brouwer. De nieuwe HTW is er gekomen dankzij de inzet van een grote groep medewerkers. Jan Polman heeft die in zijn ope ningswoord bijna allen met name genoemd. Besemer sprak zijn waardering uit voor het vele werk dat die groep heeft verzet. Maar in die inleiding is één naam niet genoemd, die van Jan zelf. Besemer resumeerde hoe Jan Polman van zeer sceptisch, via sceptisch of argwanend, uitgroeide tot „dit wordt wat moois". Jan had eens gezegd: „Ik had er eigenlijk weinig zin in totdat ik merkte dat je het echt meende dat er een nieuwe HTW moest komen". Het heeft even geduurd eer de benodigde mankracht bij elkaar was vergaard en we het met de TU Delft eens waren over de aanpak. Jan werkte aan ideeën, die rondgestuurd werden, welwillend gelezen en weer terzijde gelegd en juist toen Jan in Australië zat, liep het schip vast en dachten we dat alle inspanning voor niets was geweest. Maar met vereende krachten werd het schip weer vlot getrokken. Uit eindelijk is het helemaal de HTW van Jan Polman gewor den en het resultaat mag er wezen. Eigenlijk zou ik Jan een cadeau moeten geven, sprak Besemer, maar ik doe dat niet, want het mooiste cadeau voor Jan is het feit dat het boek er is en ik denk dat het grootste compliment is dat we kunnen zeggen: „Dit is de HTW van Polman". Jan, hartstikke bedankt. 329 NGT GEODESIA 1996-7/8

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 39