Een basiskaart voor Zeeland Een kroon op het werk Reclamemakers NGT GEODESIA 1996-7/8 Met die kroon bedoelde de Commis saris der Koningin van Zeeland, drs. W. T. van Gelderde GBKN voor heel Zeeland, die volgens de huidige planning in 1997 gecompleteerd zal zijn. Daarna moet deze worden bijge houden, en dat was de reden dat er op 15 mei 1996 in het Vlissingse stadhuis een bijhoudingsovereenkomst werd ondertekend. Met grote kennis van zaken waar schijnlijk afgeleid van zijn voorzitter schap van de Centrale Karteringsraad en zijn lidmaatschap van de Raad van Toezicht op het Kadaster - schetste Van Gelder hoe het was gegroeid van af 1975, toen het Kadaster werd belast met de vervaardiging van de GBKN en hoe daaruit met name de provincia le karteringscommissies werden inge steld, die voor de daadwerkelijke ver vaardiging moesten zorg dragen. Een begin van samenwerking op het gebied van kaartvervaardiging. Van Gelder memoreerde dat die samenwerking in 1990 „onder druk" kwam te staan door de verzelfstandiging van het Kadaster (de andere deelnemers moes ten meer gaan betalen), maar dat het belang van de vervaardiging van een digitale kaart toch uiteindelijk de doorslag gaf voor voortzetting van de samenwerking en dat op dit mo ment nagenoeg geheel Nederland door regionale samenwerkingsverban den wordt gedekt. Van Gelder tilde de gebeurtenis van deze dag even over de Zeeuwse gren zen heen door te verwijzen naar de landelijke raamovereenkomst die op 11 november 1992 door de koepelor ganisaties Energie Nederland, Vewin, VNG, PTT-Telecom en Kadaster en later door de Unie van Waterschappen is ondertekend, met daarin afspraken over kostenverdeling en een mini- mum-produktspecificatie. (De uitno digingskaart voor deze middag was daar waarschijnlijk een voorbeeld van.) Als een volleerd geodeet wees Van Gelder zijn gehoor op de voor delen en toepassingsmogelijkheden van een objectgerichte GBKN, zoals Theo Scbeele, redacteur. Elke deelnemer zet acht handtekeningen. de koppeling van geometrische informatie en vastgoed informatie. In 2002 zal de GBKN voor heel Nederland gereed kunnen zijn; Zeeland loopt daarin dus duidelijk vooraan. Dit geldt niet voor de instelling van het Regionaal Samenwerkings verband voor de bijhouding van de GBKN, want die be staan er al op meer plaatsen. Dat werd een beetje goed gemaakt door de Zeeuwse werkgroep met terugwerkende kracht te benoemen. Eén van de participerende (niet met name genoemde) gemeenten had wat lang geaarzeld met haar bereidverklaring tot deelname. De deelnemers aan de overeenkomst Delta Nutsbedrij ven, PTT-Telecom, Provincie Zeeland, Zeeuwse water schappen, havenschappen, Waterleidingbedrijf Noord- West Brabant en Kadaster Zeeland zullen in het samen werkingsverband zorg dragen voor een continue bij houding van de Zeeuwse GBKN, waarbij ze van eikaars kennis gebruik zullen maken en er zorg voor zullen dragen dat die kennis ook uitwisselbaar is en blijft. Van Gelder constateerde dat het eerste aarzelende begin van samen werking in 1977 thans is uitgegroeid tot een volwaardig samenwerkingsverband voor de GBKN in Zeeland, met als kroon op het werk een kaart voor Zeeland. Na deze boeiende uitleg namen de deelnemers plaats achter de opgestelde tafels om acht keer hun handtekening onder de overeenkomst te plaatsen, voor welke inspanning zij de gebruikte fraaie balpennen in de zak mochten steken. Dijkgraaf W. A. Gosselaar feliciteerde de deelnemers (en daarmee dus ook zichzelf) met de zojuist getekende over eenkomst. Hij schetste in het kort hoe hij in 1987 als wet houder van de gemeente Terneuzen werd geconfronteerd met de GBKN. Die GBKN stond bij mij niet vooraan op mijn prioriteitenlijstje, bekende hij eerlijk, maar van amb telijke zijde werden mij de voordelen van een dergelijke 331

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 41