In memoriam drs. J. A. Jans De secretaris-generaal van de ISPRS, dr. Lawrence Fritz, feliciteert de voorzitter van de KvAG, ir. G. A. Nieuwenhuis, met de fusie en wenst hem succes met de kandi daatstelling voor ISPRS 2000. gres van de International Society for Photogrammetry and Remote Sensing (ISPRS) in 2000. Ruim vijftig jaar ge leden, toen prof. Schermerhorn presi dent was van de ISPRS, werd het con gres voor het laatst in Nederland ge houden. De KvAG hoopt dat zij de kans krijgt het congres in 2000 weer te organiseren. Als thema is gekozen: „Geo-Information for All". Naast de wereldwijde milieuproble men zijn in de ontwikkelingslanden grote problemen te verwachten met de voedselvoorziening. Voor een duur zame ontwikkeling van de aarde zijn actuele en betrouwbare gegevens over landgebruik in de meest brede zin essentieel. Aardobservatietechnieken zullen hierbij in de volgende eeuw zeker een rol spelen. Door een goede samenwerking, natio naal en internationaal, wil de KvAG een bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van de aardobservatie en de geo-informatica. Reeds eerder berichtte ik dat de OEEPE, de Europese organisatie voor experimenteel fotogrammetrisch on derzoek, bezig was met een strategi sche heroriëntering. De noodzaak daartoe was tweërlei. Enerzijds werden er vraagtekens gezet bij de output van de OEEPE; deze werd door sommige deelnemers (zoals Denemarken, zij hielden het voorlopig voor gezien) als onvoldoende ervaren. Anderzijds werd steeds duidelijker dat de OEEPE zich te veel op de fotogrammetrie in enge zin concentreerde, terwijl de grote vraagstukken van deze tijd niet werden beschouwd. Hier is een parallel te zien met het Nationaal Geodetisch Plan, dat zegt dat de geodeet zich - naast de geometrie toch vooral dient bezig te houden met de vraagstukken op het gebied van de geo-informatie. Op de laatste bijeenkomst van de OEEPE, van 29 tot en met 31 mei 1996 te Leipzig, werd duidelijk dat de voorgenomen koerswijziging vruchten begint af te werpen. Dit tot genoegen van de Nederlandse delegatie (prof. Vosselman en ondergetekende, die zich thuis gesteund weten door een nationale steungroep bestaande uit enkele experts in het vak), die sterke druk heeft uitgeoefend op de OEEPE om van koers te veranderen, en „er weer iets van te maken". Dit heeft er toe geleid dat Denemarken weer een vertegenwoordiger zond en dat er zelfs weer een land is toegetreden: Spanje. Het aantal deelnemende landen is daarmee gestegen tot veertien. Boven dien zag de bekende Zweedse hoog leraar prof. K. Torlegard (die eerder ook president was van de ISPRS) het zodanig „zitten" dat hij de nieuwe voorzitter wilde worden van de weten schappelijke commissie, die de scepter zwaait over de research-projecten. Tijdens de discussies in Leipzig bleek dat er steun was in de OEEPE om het onderzoek te concentreren op „data acquisition", „data access", „data in tegration" en „data analysis", daar waar de OEEPE zich tot voor kort vooral bezighield met de inwinnings- kant van het vak. Het bureau van de OEEPE werkt dit nu verder uit. Wat is de stand van zaken momenteel. Waar vroeger de OEEPE moeite had om in enig tempo goede en bruikbare onderzoeksresultaten te presenteren, Op 6 juni 1996 is na een langdurig ziekbed Jan Jans over leden. Hij werd 36 jaar. Jan Jans studeerde van 1977 tot 1981 geodesie aan de TU Delft. In die periode was hij een actief en enthousiast Snellius-lid. Hij was onder andere lid van de lustrumcommissie, voorzitter van de zomerkampcommissie 1979/1980 en commissaris on derwijs in het Snellius-bestuur 1980/1981. In deze Delftse periode, waarop hij steeds met plezier is blijven terugkijken, werd hem duidelijk dat het verbale hem meer aantrok dan het technische. Al tijdens zijn studie in Delft volgde hij een cursus journalistiek en na het behalen van het kandidaatsexamen verruilde hij Delft voor de kopstudie Bedrijfskunde aan de Erasmus-univer siteit te Rotterdam. Daar behaalde hij ook zijn doctoraal diploma. Vervolgens werd hij voorlichter bij het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf te Zoetermeer. In 1987 verhuisde hij naar zijn geboorte streek en werd beleidsmedewer ker te Assen. Niet lang daarna vernam hij dat hij ongeneeslijk ziek was. Uit onze studieperiode hebben we bijzonder goede herinne ringen aan Jan overgehouden. Ook daarna bleef het contact behouden. Zijn geestdrift, daad kracht en inzet zullen ons altijd bijblijven. De wijze waarop hij tezamen met zijn vrouw en kinderen de on vermijdelijke dood tegemoet is getreden, vervult ons met diep respect. Wij wensen Anita, Sandra en Esther veel sterkte toe bij het verwerken van het verlies van Jan. Jacques Smeets en Tjeu Lemmens, voorzitter en secretaris Snellius-bestuur 1980/1981 337 NGT GEODESIA 1996-7/8 OEEPE: goed op koers en goed presterend

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 47