de mens. Bollmann, hoogleraar karto- grafie in Trier, schetste het onderzoek dat aan zijn instituut plaatsvindt: kar- tosemiotiek en beeldschermcommuni catie. Onderdeel daarvan is ook het kaartgebruik door middel van grafi sche interactiemiddelen. Er moeten operaties kunnen worden uitgevoerd in de doelruintte, de zoekruimte, de Fig. 1. Een vierlaags-semiotiek. probleemruimte en de resultaatruim te, door middel van acties in het kaart beeld, de legenda en in andere externe media. Van der Schans sprak over modale en narratieve structuren in de milieu-informatie, op basis van een symmetrische semiotiek in vier lagen (fig. 1), met een accent op het onder scheid tussen waarnemingsperspectief en vertelperspectief, en gericht op het menselijk handelen. Van Nouhuys, een politicoloog van Nederlandse komaf die geheel in de milieu-infor matie verzeild was geraakt, hield een bijzonder aansprekend betoog over verschillende semiotische aspecten. Hij spitste dit toe op in ontwikkeling zijnde semantische netwerken, waarin oorzakelijke relaties een belangrijke rol speelden. In de volgende vier voordrachten lag het accent wat minder op de semiotiek als zodanig, maar vooral op het pro bleem van de meta-informatie: hoe maken we alle informatie toeganke lijk? Sinowsky beschreef de proble men van het kiezen van trefwoorden in het Umweltforschungsinforma- tionssystem UFIS (http://www.gsf.de/ UFIS/ufis). Dafiler gaf een inleiding over Informationsraume: virtuele landschappen die niet de wereld be schrijven maar informatie over de wereld, en die dan vanuit verschillen de perspectieven worden getoond. Daarbij werd gebruik gemaakt van VRML, een ontwikkeltaal voor virtual reality. Het zag er allemaal erg span nend uit, maar bij de discussie kwam wel naar voren dat visualisering haar grenzen heeft en dat we moeten op passen voor allerlei „Schnickschnack". De voordracht van Hosenfeld over de opbouw van thesauri bij een ecolo gisch informatiesysteem bleef tech nisch gezien heel wat dichter bij de grond. Een voordracht die me zeer aansprak, en dat niet alleen doordat de spreker zijn enthousiaste betoog op bouwde rond een van mij geleende overheadsheet, was die van Ebbing- haus. Hij besprak de problemen, ook de geometrische, van de koppeling van milieu-informatie aan het ATKIS- systeem. De laatste twee voordrachten waren weer wat meer filosofisch. Kremers schetste aanzetten tot een formalise ring van contextmodellen. Hij stelde: informatie gegevens context, en gaf aan dat handelingspatronen voort komen uit gegevens, context en conse quentie. Strategieën berusten op een wisselwerking van onderkennen, gelo ven, wensen en intentie. Pietsch ging in op verschillende typen landschap pen (ook metaforische zoals investe ringslandschappen, gegevensverwer kingslandschappen en gebruikersland schappen) en de wijze waarop die kun nen worden gepresenteerd en waarge nomen. Bij de slotdiscussie kwam naar voren dat geen van de deelnemers het nut van semiotiek in twijfel had getrok ken. Maar het is ook niet mogelijk om er direct recepten aan te ontlenen. Be langrijk is het denken vanuit het han delen van de gebruiker (de pragmati sche dimensie) en het opbouwen van intelligente hulpmiddelen om met de informatie om te gaan. Daarbij lopen we echter wel op tegen de vraag, hoe intelligent de gebruiker dan wel moet zijn. Want de huidige informatieland schappen worden ongelooflijk inge wikkeld, dat bleek wel op deze boeien de bijeenkomst, die ook een uitsteken de indruk gaf van het hoge niveau van het Duitse GIS-onderzoek. René van der Schans Door het gebruik van de autofocus- technologie van de Pentax-fotocame- ra's, heeft Pentax een waterpasinstru ment ontwikkeld, dat echt tegemoet komt aan de wensen van de gebruiker. Om het instrument te bedienen, be hoeft slechts op één knop te worden gedrukt en vrijwel direct kunnen de gegevens worden afgelezen. De ver eiste scherpte wordt bereikt in minder dan drie seconden, slechts een fractie van de tijd van een conventioneel waterpasinstrument. Het Pentax-ob- jectief verzekert de gebruiker van een kristalhelder beeld. De instrumenten zijn uitgevoerd met een complete waterproof telescoop behuizing, dat gebruik in de regen mogelijk maakt. Het afgedichte met stikstof gevulde lenscompartiment sluit condensatieproblemen uit in een natte en vochtige omgeving. Het autofocus-systeem wordt gevoed door een kleine lithiumbatterij die goed is voor ongeveer 6000 scherpstel- lingen. De instrumenten zijn voorzien van een conventioneel scherpstelsys- teem, zodat bij een lege batterij toch kan worden doorgewerkt tot vervan ging hiervan mogelijk is. Inlichtingen: Pentax Benelux bv, telefoon (076) 522 61 50, fax (076) 522 83 62. 340 ï996-7/8 NGT GEODESIA VOM GELANDE ZUR KARTE, UND ZURÜCK über Modelle von Gelande und Bildflache ANSI/SPARC 3-Schema Architecture: mentale/digital mentale/digitale Texte, Zeichnungen Conceptual Schema Internal (Physical) Schema Internal (Physical) Schema External Schema TECHNIEK Wereldprimeur: autofocus waterpas instrumenten

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 50