lang. De HTW gaat uit van een systematische verdichting van het puntenveld van de Rijksdriehoeksmeting. In dat kader komen de grondslagelementen ter sprake. Geometrische kwaliteit De geometrische kwaliteit bestaat uit twee componenten, namelijk precisie en betrouwbaarheid. De precisie beschrijft de spreiding van bijvoorbeeld de coördinaten van een punt ten gevolge van toevallige afwijkingen. In de praktijk wordt de precisie van punten vaak beschreven met behulp van standaardellipsen. De betrouwbaarheid beschrijft de grootte van de fouten die bij een bepaalde meetopzet kunnen wor den opgespoord en de invloed van eventueel niet-ontdekte fouten op de berekende coördinaten van een puntenveld. Fouten kunnen worden opgespoord als bij een meetproject meer waarnemingen worden verricht dan strikt nood zakelijk is voor de berekening van de coördinaten. Deze overtalligheid maakt het mogelijk door middel van toetsing eventuele fouten te signaleren en op te sporen. Precisie en betrouwbaarheid worden samen ook wel nauw keurigheid genoemd. Als in een meetproject geen fouten aanwezig zijn, is de precisie een voldoende maat voor de beschrijving van de geometrische kwaliteit. Daarom is het van belang dat de betrouwbaarheid wordt gewaarborgd door toetsing van de meetresultaten. Eén van de belang rijkste uitgangspunten van de HTW is dan ook dat bij elke meetopzet steeds sprake is van overtalligheid om controle en toetsing mogelijk te maken. Geometrische kwaliteitsbeheersing In de HTW heeft de geometrische kwaliteitsbeheersing betrekking op twee aspecten, namelijk het produkt en het proces. De kwaliteitsbeschrijving van produkten is geba seerd op puntenvelden. Een puntenveld is een verzameling van punten waarvan de coördinaten in één coördinaten stelsel bekend zijn. Voorbeelden van puntenvelden zijn de GBKN (in het RD-stelsel) of een kadastraal veldwerk (in een lokaal stelsel). Voor de beschrijving van de kwaliteit van puntenvelden is een zogenaamd kwaliteitsmodel opge zet. Het kwaliteitsmodel is het instrument voor de kivali- teitsbeheersing van het produkt. Daarnaast wordt de geo metrische kwaliteit gewaarborgd door de kwaliteit van de landmeetkundige meet- en verwerkingsprocessen te be heersen. Een goede kwaliteitsbeheersing van een proces waarborgt in belangrijke mate de kwaliteit van het resul taat, dat wil zeggen het produkt. Per toepassing wordt daar om de kwaliteitsbeheersing van het proces beschreven. Elk meetproject begint met het vaststellen van de kwali teitsspecificaties van het op te leveren produkt in termen van het kwaliteitsmodel. Op basis hiervan wordt een meetont- werp gemaakt. Dit houdt in dat wordt beschreven welke meetmethode wordt toegepast, welke metingen moeten worden uitgevoerd, aan welke eisen deze metingen moeten voldoen en hoe de metingen worden verwerkt, gecontro leerd en aangesloten. Vervolgens worden de metingen uit gevoerd waarbij, afhankelijk van het type metingen, ook de nodige kwaliteitscontroles plaatsvin den. Bij de verwerking van de me tingen wordt door gebruikmaking van de methoden van de geodetische rekentechniek een toetsing van de me tingen uitgevoerd. Dit houdt in dat een statistische test wordt uitgevoerd, waarbij wordt beoordeeld of de resul taten van de metingen voldoen aan de gestelde eisen. Deze kwaliteitscontrole wordt gekenmerkt door een grote mate van objectiviteit. In de HTW wordt dan ook waar mogelijk deze toetsing uitgevoerd. Tenslotte kan, in dien gewenst, de kwaliteit van het op geleverde eindprodukt worden onder worpen aan een onafhankelijke kwali teitsbeoordeling. In de HTW worden verschillende mogelijkheden beschre ven voor deze eindcontrole. Kwaliteitsmodel van puntenvelden Bij de beheersing van de geometrische kwaliteit van landmeetkundige pro dukten en processen spelen puntenvel den een belangrijke rol. In de praktijk is voornamelijk informatie over de relatieve ligging van punten van be lang (bijvoorbeeld bij de bepaling van de oppervlakte van percelen of het ontlenen van maten aan de kaart). Men is dus vooral geïnteresseerd in de geometrische kwaliteit van de onder linge ligging van punten. Het kwali teitsmodel is daarom gebaseerd op de beschrijving van de relatieve precisie van de coördinaten van punten. Deze beschrijving sluit nauw aan bij de ge- dachtengang die ook al in de HTW'56 werd gevolgd. het model maakt het mogelijk de geometrische kwali teit van coördinaten te beschrijven en daarmee bijvoor beeld de geometrische kwaliteit van een digitale kaart; het model brengt een standaardisatie tot stand voor de kwaliteitsbeschrijving van coördinaten. Dit vergemak kelijkt de uitwisseling van kwaliteitsgegevens; bij de aansluiting van nieuwe metingen aan bestaande puntenvelden kan een goede toetsing worden uitge voerd als instrument voor de kwaliteitsbeheersing bij de bijhouding. De geometrische kwaliteit van de aan- sluitingspunten wordt immers eenduidig en duidelijk beschreven; het model kan worden gebruikt bij de beoordeling van de kwaliteit van produkten. 1996-7/8 NGT GEODESIA Doeleinden kwaliteitsmodel 296

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 6