XYX V^^WJx2\ De betrouwbaarheid van de coördina ten van een puntenveld wordt voorna melijk bepaald door de ontstaanswijze en de bijhouding van een puntenveld. Voor de verschillende meet- en ver werkingsprocessen worden hiervoor in de HTW richtlijnen gegeven. Indien men overeenkomstig deze richtlijnen werkt, is de betrouwbaarheid gewaar borgd en kan worden volstaan met de precisie voor de beschrijving van de geometrische kwaliteit van een pun tenveld. De expliciete beschrijving van de betrouwbaarheid van punten en puntenvelden blijft in het model daar om achterwege. Bij de precisiebeschrijving wordt on derscheid gemaakt tussen de relatieve Fig. 1. De vereiste relatieve precisie in de kadastrale kaart. precisie van coördinaten ten gevolge van hun ontstaans wijze (de puntprecisie) en de idealisatie. De puntprecisie beschrijft de relatieve precisie van coördinaten van punten als resultaat van het totale meet- en verwerkingsproces. Dit proces omvat de meting, de vereffening, de aansluiting aan gegeven punten en een eventuele gegevensconversie. De idealisatieprecisie is de precisie waarmee in het terrein een punt kan worden aangewezen. De idealisatieprecisie is on afhankelijk van het gevolgde meet- en verwerkingsproces en is een kenmerk per punt. De relatieve precisie van pun ten is zowel een functie van de puntprecisie als van de idealisatieprecisie. Per produkt is in de HTW de kwaliteit gespecificeerd in termen van de relatieve precisie zoals die volgt uit de punt precisie. De idealisatieprecisie kan per punt worden opge slagen of, wat in de praktijk veelal zal gebeuren, worden ontleend aan de objectcodering van het object waartoe het punt behoort. De relatieve precisie kan per produkt sterk verschillen, ook als het dezelfde punten betreft. Een goed voorbeeld is de situatie waarbij in een bijhoudingsmeting een nieuwe kadastrale situatie wordt ingemeten. De nieuwe situatie wordt vastgelegd in een veldwerk en wordt weer gegeven op de kadastrale kaart. Voor de kadastrale kaart in bebouwd gebied geldt bijvoorbeeld dat de relatieve precisie tussen twee punten ten gevolge van de puntprecisie beter is dan of gelijk aan V2 x 20 cm. Dit komt overeen met de grafische precisie zoals die steeds is gespecificeerd voor de GBKN. Dit geldt zowel voor de bestaande kaart als voor nieuwe elementen in de kadastrale kaart (fig. 1). Voor de kwaliteitsbeschrijving is het van belang dat reeds jarenlang onderscheid wordt gemaakt tussen de digitale ka dastrale kaart en het reconstructiebestand. Dat betekent dat de puntprecisie van de coördinaten van een reconstruc tiebestand veel beter is dan die van de digitale kaart. Voor de onvervormde coördinaten van het reconstructiebestand is een relatieve precisie van V2 x 2 cm reëel (fig. 2). De eisen die aan het reconstructiebestand worden gesteld, zijn zo danig, dat bij de bijhouding vanzelf wordt voldaan aan de vereiste kwaliteit van de kadastrale kaart. Bij punten van de harde topografie (en grenzen of leidingen die daaraan zijn gerelateerd) wordt de relatieve precisie tussen punten voornamelijk bepaald door de puntprecisie. Voor de overige punten wordt de relatieve precisie in sterke mate bepaald door de idealisatieprecisie. Dit wordt geïllus treerd met het volgende voorbeeld. Beschouw de relatieve precisie tussen twee hoekpunten van huizen in een GBKN in bebouwd gebied. Als de GBKN fotogrammetrisch is vervaardigd, is de lengte van de halve lange as van de rela tieve standaardellips ten gevolge van de puntprecisie (meting, vereffening en aansluiting) v2 x 20 28,3 cm. De standaardafwijking van de idealisatie van de hoek van een huis is 2 cm. De totale lengte van de halve lange as van de relatieve standaardellips is dan V2 x 202 2 x 22 28,4 cm. De invloed van de idealisatieprecisie is in dit geval verwaar loosbaar. Voor de relatieve precisie tussen twee slootkanten is de idealisatieprecisie niet meer verwaarloosbaar. De standaardafwijking voor de idealisatie is in dat geval 20 cm, 297 NGT GEODESIA 1996-7/8 3947 3563 Fig. 2. De vereiste relatieve precisie in het reconstructie bestand.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 7