KV GEB GEB V GEB Oplossing Resultaten 1996-9 NGT GEODESIA Fig. 4. In de vlakken zonder centroïde wordt de tekst „LEEG" geplaatst. Staan er meer dan twee centroïden in één vlak, dan wordt een blauwe lijn geplaatst tussen deze centroïden. Na deze ontnuchtering en door de jaren heen veel ervaring rijker, was het duwen op de HELP-toets alleen niet vol doende. De bestaande voorzieningen bleken niet effectief genoeg voor het verwerken van mutaties. Een sterk soft- ware-hulpnriddel dat in de praktijk was getest, moest uit komst bieden. Dus zijn we met ons inmiddels goed ge formuleerde probleem niet naar zomaar een software-bank gegaan, maar naar de accountmanager van het advies bureau dat de door ons gebruikte software kent en ook een stuk uitvoering in het consistent maken van de bestanden aankan. In dit geval de club Geo-Informatie van Heidemij- Advies. De afspraak met hen bestond uit drie delen: een globaal technisch ontwerp opstellen met een vaste prijsafspraak ten aanzien van de uiteindelijke realisatie- kosten; software ontwikkelen; tegen een van tevoren afgesproken prijs een aantal be standen consistent maken, uiteraard rekening houdend met de efficiëntieverwachting van de nieuw te bouwen software. Tweederde van ons totale bestand heeft inmiddels de renovatie ondergaan en staat er weer consistent bij. Ge avanceerde selecties en presentaties zijn hierop zonder vastlopers mogelijk en de medewerkers hebben het idee dat er een produkt ligt, dat het waard is onderhouden te worden. Wat zijn dan die selectiemogelijkheden, vraagt u zich mis schien af? Bijvoorbeeld alle gebouwen in een bepaald ge bied presenteren in de kleur rood en de wegen in groen. Of alle lijnstukken na 1-1-1996 gemuteerd in de kleur blauw. Met een aanpassing in de software zou ook kunnen: alle gebouwen in een bepaald gebied grenzend aan asfalt, in Fig 5. Tussen de vlak- objecten „GR" (particuliere grond) en TV" tegelverharding) zit een opening Dit wordt gesignaleerd door de cirkel en de blauive lijn tussen de twee vlak- classificatiecodes. paars presenteren. Ik geef toe dat ik hiermee op de grens zit, want dit is iets dat boven de glasplaat (dus in een GIS-omgeving) logischer is. Het uit testen van de gemaakte software op het tegen een van tevoren afgekaarte prijs per bestand heeft ons nu een de gelijk stuk software opgeleverd. Kant tekening: „Een gek kan meer fouten maken in de data dan slimme software opspoort en herstelt" is een nieuw spreekwoord in Nijmegen geworden. Desondanks zijn we tevreden. Wat u natuurlijk interesseert, is hoe veel tijd nu een renovatie per bestand kost, dat overeenkomt met de grootte van een GBK-blad. Met alle toeters en bellen zoals boven beschreven (gemid deld 1,3 Mb groot) is dit ongeveer vier uur. Oorspronkelijk, dus zonder deze hulp-software, kostte dit 8 a 12 uur. Dit is dus veel sneller en veel gefrus treerde medewerkers minder dan bij de pogingen die we in het verleden hebben ondernomen. Daarbij is de kwaliteit van de data in termen van correctheid en volledigheid sterk toe genomen. Hierna zal applicatiebeheerder Barten in veel verantwoorder termen uitleg geven van hoe het in elkaar steekt. 358

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 16