A Nu alle vlak-objecten zijn voorzien van een centroïde, kan de inhoud van de centroïden worden gekoppeld aan de vlak-begrenzende elementen. Dit wordt op een zodanige manier uitgevoerd, dat herkenbaar blijft op welk vlak- object de vlak-classificatiecodes betrekking hebben, name lijk op het vlak links ol rechts. Als laatste stap worden de centroïden en de hulplijnen langs de kaartrand automatisch verwijderd (fig. 6). Muteren van de objectgerichte GBK Wanneer een objectgerichte grootschalige basiskaart wordt gemuteerd, moet men naast de topografische grenzen ook de vlak-classificatiecodes wijzigen. Deze kunnen één voor één aan de vlak-begrenzende elementen worden opge vraagd en daarna geactualiseerd. Het is veel efficiënter wan neer het proces alle vlak-objecten die geheel of gedeeltelijk binnen een van tevoren vastgelegd gebied liggen, auto matisch voorziet van centroïden die de vlak-classificatie codes van de vlak-objecten weergeeft. De beheerder van de GBK kan daarna zijn mutaties uitvoeren door nieuwe geo metrische elementen en vlak-classificatiecodes te plaatsen en de vervallen elementen en vlak-classificatiecodes te verwijderen. Enkele belangrijke voorwaarden zijn dat de nieuwe geometrische elementen aansluiten op de bestaande elementen, dat knooppunten worden gevormd waar geo metrische elementen elkaar snijden en alle nieuwe vlak- objecten van een centroïde zijn voorzien. Nadat de stappen „Controle op volledigheid" en „Vlak- classificatiecodes naar vlak-objecten" zijn uitgevoerd, be schikt men weer over een consistente objectgerichte groot schalige basiskaart. Ook de landmeter kan een extra bij drage leveren aan de vervaardiging van een objectgerichte grootschalige basiskaart. Hij kan tijdens de meting van de nieuwe topografie in het terrein ook een punt-element in de vlak-objecten meten, die als tekstelementen in het metingenbestand wordt opgeslagen en de vlak-classificatie- Fig. 7. In de tuin is de vlak-classificatie- code „LEEG" geplaatst, omdat deze vlak-code niet was af te leiden uit het omringende lijnenbeeld. Het gebouw heeft de vlak-classificatie- code „GEB" in de kleur groen gekregen, omdat de geometrische ele menten, die een onderdeel van het gebouw zijn, niet eenduidig waren geclassificeerd. code weergeeft. De beheerder van de topografie hoeft dan in deze vlakken geen centroïden te plaatsen. Consistent maken van een bestaande object gerichte GBK In Nijmegen is dit proces in eerste in stantie ingezet om de bestaande groot schalige basiskaarten met inconsisten te vlak-classificatiecodes consistent te maken. Zoals reeds vermeld, kan het proces de vlak-classificatiecodes van de vlak-objecten genereren en deze in de vlakken plaatsen. Zijn de codes van de geometrische elementen, die samen het vlak-object vormen, tegenstrijdig, dan bepaalt het proces zelf wat de meest waarschijnlijke code moet zijn en plaatst deze in de kleur groen. De beheerder bepaalt of hij deze code wel of niet accepteert. Vlak-objecten die over geen enkele code beschikken, worden van de tekst „LEEG" voor zien (fig. 7). De beheerder kan nu met behulp van de optie „vlak-classificatiecodes plaat sen" de juiste vlak-classificatiecodes in de foutieve en lege vlakken zetten. Na het uitvoeren van de stappen „Controle op volledigheid" en „vlak- classificatiecodes naar vlak-objecten" beschikt men wederom over een con sistente GBK. Tot besluit Na het moeizame proces dat we aan vankelijk hebben doorgemaakt, zijn er uiteindelijk twee zaken bereikt: consistentie in al onze „kwaliteits bestanden"; het mutatieproces verloopt aanzien lijk simpeler en zal dagelijks als min der belastend worden ervaren. Object-oriented geometrie database The municipality of Nijmegen started 'thinking object oriented' in 1989. Now, seven years later, they can proudly present their topographical object orien ted database. Working on integral GIS, the group Geo-Informatics Surveying is initiating a system which can be used in a combined geometric aitd adminis trative environment. 360 1996-9 Van vlak-classificatiecodes naar vlak-objecten NGT GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 18