Gemeenten en IT-leveranciers: naar een evenwichtige relatie Vastgoedinformatievoorziening in ontwikkeling geo-information, organization, survey geo-informatie, organisatie, overzicht In dit artikel wordt ingegaan op de evolutie van de verhouding tussen gemeenten en IT-leveranciers. Als illustratie wordt de praktijksituatie beschreven van vastgoedinformatiesystemen binnen de gemeente Rheden. Dit artikel kan interessant zijn voor hen die betrokken zijn bij de ontwikkeling van informatie systemen en daarbij contacten onderhouden met leveranciers. Binnen de lokale overheid wordt in toenemende mate gekeken naar de discrepantie tussen de huidige inzet van informatietechnologie (IT) en de invulling daarvan in een optimale situ atie. Deze afweging vindt plaats tegen de volgende achtergrond: doorgaande optimalisering, alsmede de aard van enkele dienstverlenende processen, vraagt om (meer) geïnte greerde technische oplossingen; de financiële lasten voor beheer en onderhoud van reeds aangeschafte automatiseringsmiddelen zijn vaak al zwaar. Apparatuur is soms nog niet afgeschreven, wanneer de behoefte aan nieuwe alweer aanwezig is; ir. W. van Weizen en W. F. van (Jijthoven, respectievelijk werkzaam als organisatie adviseur bij KPMGen als chef bureau Vastgoed in de Gemeente Rheden. Vastgoedinformatievoorziening heeft betrekking op het registreren van alle reële en virtuele objecten die een vaste plaats hebben ten opzichte van het aardoppervlak. Kenmerkend is dat deze objecten zowel een administra tieve als een grafische component hebben. Zonder een kaart zou eenduidige communicatie over objecten aan zienlijk worden bemoeilijkt. Vastgoedinformatiesystemen bestaan meestal nog uit twee gescheiden databases, namelijk één voor admini stratieve gegevens en één voor geometrische (grafische) gegevens. Naast het feit dat gegevensverzamelingen fy siek zijn gescheiden, zijn ze vaak ook op verschillende typen computers ondergebracht. De ontwikkeling van databases waarin zowel administratieve als geometrische gegevens kunnen worden opgeslagen, gaat door, doch heeft nog niet het database managementniveau bereikt, dat gangbaar is in een administratieve omgeving. Vanwege de vele procestoepassingen van vastgoedin formatie leveren de aanbieders conceptuele vastgoed systemen waarin specifieke applicaties naar behoeven kunnen worden ingepast. ontwikkelingen worden (te) vaak door IT-leveranciers opgelegd, bijvoorbeeld wanneer een nieuwe versie van een programmapakket wordt uitgebracht of een nieuw (benodigd) pakket niet op aanwezige apparatuur wordt geleverd, enz.; de verhouding tussen kosten en baten van IT-middelen laat nog veel te wensen over; de inrichting van de IT-beheerorganisatie heeft nog niet de optimale vorm bereikt; de Europese wetgeving eist van (lokale) overheden dat zij hun produkten en diensten via open aanbestedingen van de markt betrekken (afhankelijk van de grootte). Bij het beschouwen van deze aspecten blijkt dat de leveran ciers een (wisselende) rol spelen in de oplossing. Het is voor gemeenten van belang om hun relaties met leveranciers ge- 363 NGT GEODESIA 1996-9 KEYWORDS TREFWOORDEN Kenmerken van vastgoedinformatievoorziening

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 21