Q structureert! te (her)overwegen en vervolgens een ontwik kelingsrichting te initiëren, die bijdraagt aan het realiseren van de eigen doelstellingen. Voor aanbiedende partijen ontstaat de noodzaak om hun benadering van gemeenten op deze behoeften aan te passen. Het is niet meer voldoen de om alleen goede produkten te leveren. De IT-leveran- ciers zien zich genoodzaakt steeds gerichter te zoeken naar werkelijk passende oplossingen voor gemeenten. Drie ontwikkelingsstadia In dit artikel typeren we de relatie tussen gemeenten en leveranciers in drie onderscheiden varianten. Deze varian ten zijn te beschouwen als ontwikkelingsstadia in de relatie, vandaar dat verder de term stadium wordt gehanteerd. Het algemene beeld uit de praktijk geeft te zien dat de meeste gemeenten nog het best in het eerste stadium passen. In de tabel worden aangegeven: de typische kenmerken van de rol van gemeente en leverancier (tweede kolom) en de voor waarden waaraan moet worden voldaan voordat kan wor den overgestapt naar een volgend stadium (derde kolom). De toenemende onafhankelijkheid van gemeenten zal een sterke prikkel vormen voor leveranciers om de gemeente lijke problemen beter te willen begrijpen. Dit zal tot gevolg hebben dat de aangedragen oplossingen minder techno- logiegericht zullen worden. Daar staat tegenover dat de oplossingen beter zullen aansluiten bij de bedrijfsdoel stellingen. Dat dit positieve gevolgen heeft voor het rende ment van gemeenten en de benadering van de burgers, is evident. Door de steeds toenemende behoefte aan integratie van functies en werk processen ontstaat de noodzaak tot het koppelen en integreren van systemen. Deze behoefte aan integratie van sys temen wordt geuit als het gaat over een betere ondersteuning van bijvoor beeld postafhandeling, vergunning verlening, vastgoedinformatie, per soonsinformatie en dienstoverschrij- dende projecten. De automatiserings- 364 NGT GEODESIA Stadium Gemeente Leverancier Kenmerken Door gemeente in te vullen voor waarden om over te stappen naar het volgende stadium 1 probleemeigenaar (moet alles naar eigen inzicht oplossen); dozenschuiver (levert de produkten); meer dan één leverancier; meer dan één contactpersoon in de gemeente; er wordt gewerkt op leveranciersvoor- waarden; er worden standaard produkten geleverd; relatie- en contractmanagement door gemeenten; projectmatig werken; visie op mogelijkheden van verbete ring; 2 opdrachtgever (stuurt een hoofd aannemer aan); integrator (draagt resultaat verantwoordelijkheid); er wordt gewerkt op gemeentevoor- waarden; leverancier is tevens risicodragend; één partij treedt op als hoofdaan nemer; gemeente is afhankelijk van de hoofd aannemer; onderhandse gunningen; er wordt een geïntegreerd systeem geleverd; geïntegreerde visie op de primaire processen van de lokale overheid; beleidsmatig definiëren van offerte- procedures en gunningscriteria; kijk op ontwikkelingen in informatie technologie kennis van de automatiseringsmarkt; infrastructuur is open geworden (inter-operability); 3 aanbestedende partij (kan kiezen uit verschillende aanbieders); IT-dienstverlener (denkt mee in de vragen die op de klant afkomen); onafhankelijke relatie; keuzemogelijkheden; marktconformiteit; open aanbestedingen; er wordt een goed passende en econo misch gunstige oplossing geleverd; Stadium I: Gemeente als probleemeigenaar

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 22