afdelingen binnen gemeenten zien zich gesteld voor de taak om de auto matiseringseilanden binnen de ge meenten op elkaar aan te sluiten. Hier ontstaat een serieus probleem omdat de infrastructuur en de pakket ten hierin vaak niet voorzien. In die si tuaties kan het gebeuren dat de geïnte greerde werking niet door de gemeen te is te realiseren. In dergelijke gevallen levert navraag bij een leverancier een doorverwijzing naar de andere leve rancier op. De gemeente is dan eige naar geworden van een integratiepro bleem. Doordat detailkennis van de technische werking van IT-produkten bij het gemeentepersoneel logischer wijs beperkt is, bevindt de gemeente zich in het algemeen in een kwetsbare positie. Oplossen van integratiepro blemen kost dan vaak veel geld en ver oorzaakt veel frustratie, als er al een (nog betaalbare) oplossing wordt ge vonden. Een complicerende factor in dit sta dium is vaak het gebrek aan projector ganisatie aan de zijde van de gemeen te. Tijdens het ontwikkelen van een plan van aanpak dient aandacht te worden besteed aan de invulling van de communicatie met de leveran cier^). Zeker ook in de beheersituatie is het aanwijzen van een contactper soon aan te bevelen. Eveneens een punt van aandacht is de contractuele basis waarop wordt ge werkt. Dit zijn vaak de leveranciers- voorwaarden. Het is nodig deze te be oordelen op hun redelijkheid ten aan zien van de positie van de gemeente. Voor de leveranciers is dit stadium ook geen wenselijke situatie, omdat zij niet in staat zijn om de oplossing voor de integratieproblematiek aan te dragen vanwege gebrek aan kennis van de andere pakketten. Financieel is het voor hen wel aantrekkelijk, omdat op basis van een inspanningsverplichting kan wor den geleverd, waarbij op aanwijzing en onder verantwoor delijkheid van de gemeente wordt gewerkt. Leveranciers hebben uit dit dilemma een uitweg gezocht door het aan bieden van complete concepten, waarin alle voor gemeen ten denkbare applicatiemodulen kunnen worden ingepast. In de praktijk is dat soms meer commerciële theorie dan een technische werkelijkheid. Voor gemeenten is het geen aantrekkelijke benadering, omdat alle keuzevrijheid wordt opgegeven zodra voor een bepaald concept wordt gekozen. Feitelijk bestaat er maar één goede oplossing voor het in tegratieprobleem van stadium 1. Laat bij projecten met integratie-aspecten één leverancier de eindverantwoorde lijkheid nemen (de hoofdaannemer). Richt de organisatie In 1989 is Rheden gestart met de automatisering van de landmeetkundige werkzaamheden en het opbouwen van een digitaal grootschalig bestand (GBKN). Hierna is in 1993 gestart met de automatisering van de ontwerp taken (civiele techniek en stedebouwkunde) en de be heersystemen voor groen, wegen en riolering. In het voorjaar van 1994 werden de organisatorische en techni sche problemen zo groot dat, na politiek en ambtelijk overleg, aan een extern bureau opdracht is verleend een gericht onderzoek uit te voeren. Als resultaat werd opge merkt dat: de ambtelijke organisatie, het managementteam en de politiek verschillende verwachtingen hebben van de vastgoedautomatisering; door onvoldoende communicatie, gevolgd door onbe grip, zijn tussen de gemeente en leveranciers span ningen ontstaan. De ambitieniveaus zijn lopende het traject niet getoetst en niet bijgesteld; de verankering van het vastgoedproject in de gemeen telijke organisatie is niet optimaal. Aansluitend werd geadviseerd om; een masterplan Vastgoed te maken, dat als referentie kader moet dienen voor alle betrokkenen binnen de gemeente. Daarmee krijgt ook het bestuur de moge lijkheid zich uit te spreken over de plannen en het voorgestelde ambitieniveau; niet meer te werken met de standaard leveranciers- voorwaarden, maar toegesneden overeenkomsten sa men te stellen, waarin op een redelijke manier met projectrisico's wordt omgegaan; een projectorganisatie te introduceren, waarin alle be langhebbende en verantwoordelijke personen op de juiste wijze worden betrokken. Een goede vorm is de bekende gelaagde projectorganisatie (stuurgroep/pro- jectgroep/werkgroep) 365 NGT GEODESIA 1996-9 Cc Stadium 2: Gemeente als opdrachtgever Her-oriëntatie binnen de gemeente Rheden

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 23