dezelfde) partij. Dit kan tot frustraties leiden, vandaar dat het beleid erop zou moeten worden gericht om op langere termijn een relatie te creëren, die over eenkomt met de beschrijving van sta dium 3. Stadium 3: Gemeente als onafhankelijke partij De strakke binding aan dezelfde leve rancier^), zoals die in stadium 2 is be schreven, is niet wenselijk. De meeste gemeenten willen meer keuzemoge lijkheden op de markt (kunnen) be nutten. Dit hoeft niet te zijn ingege ven door teleurstellende ervaringen met hun huidige leveranciers. Vaak Beheer en integratie Na de invoering en conversie is de fase van beheer voor een aantal applicaties al aangebroken. De gebruiker is kritischer geworden ten opzichte van de programma tuur. Het onbekende (nieuwe) is ervan af. Gemeente lijke gebruikers en de introductie van managementcon tracten vragen meer en meer om een flexibele invulling van de informatievoorziening. Onder andere de snelle technologische ontwikkelingen en het goed inspelen op de toepassing ervan zorgen ervoor dat de gewenste flexi biliteit geen fictie wordt. Zonder standaardisatie van gegevens zal integreren van verschillende produkten in een organisatie nooit lukken. De komst van de door de VNG uitgebrachte GFO's en de rapporten van de Ravi zijn daarom uiterst belangrijk. Voordat tot optimalisering van een bedrijfsonderdeel kan worden overgegaan, is het nodig dat elk bedrijfs onderdeel zich bewust is van de rol in het totale concern. Sub-optimalisering dient hierbij te worden vermeden, omdat dit op het totaal leidt tot negatieve gevolgen. Voor de gemeente Rheden is de groei van stadium 2 naar stadium 3 noodzakelijk en gewenst. In de tijd ge zien zal het echter nog enige jaren duren voor het zover is. onderdeel (bureau/afdeling). Criteria voor beoordelingen krijgen een zakelijker karakter: kosten van functionaliteit, toekomstvastheid, kosten van onderhoud, enz. Ook lokale overheden worden door Europese wetgeving genoodzaakt hun opdrachten eerst na aanbesteding te gunnen. In de praktijk betekent dit dat opdrachten met een omvang van 200 000 ECU over vier jaar Europees moeten worden aan besteed. Feitelijk valt te constateren dat deze verplichting in de stadia 1 en 2 wel kan worden nagekomen, maar dat in die stadia geen open concurrentie mogelijk is. Het aanbe steden van projecten is niet zonder risico's. De geldende re gels voor de aanbestedingsprocedure zijn ingewikkeld. Het niet correct nakomen van de regels kan nare gevolgen heb ben. De betrokken ambtenaren moeten dus volledig op de hoogte zijn van deze regelgeving. Zeker de eerste keren is (externe) begeleiding geen overbodige zaak. Onafhankelijkheid heeft ook gevolgen op technisch vlak. Gemeenten zullen moeten streven naar architecturen die mogelijkheden bieden verschillende pakketten te imple menteren dan wel te koppelen (open systemen). Deze ideaalsituatie kan niet ineens worden bereikt, maar het is goed hiernaar te streven door dit aandachtspunt mee te nemen in informatieplanningstrajecten. komt dit voort uit de wil meer moge lijkheden te hebben bij het oplossen van informatiseringsproblemen. In dien de „huisleverancier'' een onder maatse oplossing biedt, kan een ande re weg worden ingeslagen. Als tweede argument geldt dat men er blijvend van overtuigd wil zijn marktconforme tarieven te betalen. Voorgaande impliceert dat vaker de opdracht zal worden gegund aan de le verancier die de beste (deel) oplossing kan bieden voor de functionele eisen van de gemeente of een organisatie- Locval government and IT services: towards a more equal partnership relation Both politicians and civil servants of local governments are becoming more critical about investments in Information Technology (IT). It is no longer considered imperative that IT investments are made. Consequently, the relationship between municipalities and suppliers of IT solutions is affected. This article describes the evolving relationship between local governments and IT service providers. A description is made of three apparently typical stages of this development; from an initially uncompromising relationship, there is a transgression to an independent, flexible alliance. 367 NGT GEODESIA 1996-9 Summary

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 25