Beeldacquisitie Automatisering Remote sensing Close-range fotogrammetrie 1996-9 NGT GEODESIA Bij de luchtopname is het gebruik van gestabiliseerde FMC-camera's uitgerust met GPS en 1NS inmiddels ge meengoed geworden. De aardobservatie vanuit satellieten is grotendeels uit de publieke sector naar commerciële han den overgeheveld. Amerikaanse bedrijven zoals Earth- Watch hebben ambitieuze plannen aangekondigd voor het in omloop brengen van hoge resolutie sensoren, tot zelfs een pixelgrootte van een meter. Ook SPOT-Image gaat zijn reeds bestaande hoge resolutie sensoren uitbreiden met sensoren met een nog hogere resolutie. India heeft zijn satellietprogramma, aanvankelijk alleen bestemd voor binnenlandse doeleinden, op de wereldwijde markt gecom mercialiseerd. Ook Rusland heeft zijn fotografische satellietopnamen, opgenomen vanuit ongeveer 200 km hoogte en met een pixelgrootte van 2 m, op reguliere basis geglobaliseerd. De Landsat-reeks wordt voortgezet met het in omloop brengen van Landsat 7 in 1997, waarbij veel waarde wordt gehecht aan continuïteit. Naast de bekende Thematic Mapper (resolutie 30 m) zal een 15 m resolutie sensor worden ingebouwd. Radarsystemen, zoals de ERS-1, gaan als beeldvormende sensor een steeds be langrijkere rol spelen in de geo-informatievoorziening, vooral voor de tropische gebieden wegens de weersonaf- hankelijkheid van actieve microgolvensystemen. Om digi tale fotogrammetrie te kunnen bedrijven, moeten films worden gescand. Fabrikanten, zoals Helava, Zeiss, Wehrli en Vexcel, hebben hierbij gekozen voor uiteenlopende op lossingen. Toch blijkt uit onderzoek dat, ook al zijn de scanners ontwikkeld voor meettoepassingen, zij nog behept zijn met diverse onvolkomenheden. Door geschikte soft ware en kalibratieprocedures kunnen veel beperkingen worden opgeheven. Dedigital image analytical plotter" van ISM: digitale fotogrammetrie voorzien van analoge ,,knop- pologie". Data alleen lost natuurlijk het geo-informatieprobleem niet op. Er moeten technieken komen om deze gegevens snel en nauwkeurig te verwerken tot informatie. Daaraan wordt zowel binnen wetenschappelijke instituten als het bedrijfs leven hard gewerkt. Hoewel veel onderzoek is verricht naar topografische feature extractie en wegen- en huizenherken ning, zijn bruikbare oplossingen, gereed voor implementa tie op de fotogrammetrische werkstations, nog niet voor handen. Inmiddels hebben de onderzoekers geleerd om zich bescheiden op te stellen aangaande de mogelijkheden van automatisering van het semantische deel van het foto grammetrische proces. Men tracht deeloplossingen te vin den door geïntegreerd gebruik van zowel gegevensbestan den als van methoden waarbij de rol van de operateur nog steeds toonaangevend blijft. Hoewel men in de remote sensing aanzienlijke verbetering van de classificatienauwkeurigheid verwachtte door ge bruik van neurale netwerken, zijn de resultaten niet hoop gevend. Vooral het instellen van de vele parameters vormt een probleem. Meer is misschien wel te verwachten van Het automatisch detecteren van semantische informatiezoals huizen, is nog verre van praktisch realiseerbaar. niet-parametrische methoden en het gebruik van a priori informatie. Daar naast speelt het gebruik van meerdere gegevensbronnen, zowel in raster (beelden, DHM's) als vectorformaat, een belangrijke factor om tot verbe tering van de informatie te komen. Het trefwoord hierbij is integratie van remote sensing en GIS. Ook op het terrein van de close-range fotogrammetrie heeft men het nodige onderzoek verricht. Voor medische doeleinden heelt men bijvoorbeeld technieken ontwikkeld om van gebit ten automatisch DHM's te vervaardi gen. Naast de medische en industriële toepassingen staat het vervaardigen van stadsmodellen sterk in de belang stelling, waarbij de close-range foto grammetrie kan zorgen voor realisti sche „stadswandelingen". Stadsmo dellen zijn nodig voor tal van doelein den, zoals stedelijke planologie, archi- 370

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 28