MOVE3 Rob Kwaaitaal bracht de vernieuwingen in MOVE3 onder de aandacht. Ook dit programma gaat draaien onder Windows 95 en Windows NT, heeft een verbeterde ge bruikersinterface gekregen en een grafische koppeling naar de data. Op het scherm klikte Rob een nieuw geconstrueer de lijn aan en ernaast verscheen direct een subscherm met alle gegevens over de waarnemingen. Groot voordeel hier van is het gemakkelijker en sneller opsporen van fouten. Het programma zal naadloos aansluiten op dg DIALOG Topografie en kan vanuit dat programma direct worden opgestart. Er is zelfs al rekening gehouden met de eisen van de nieuwe (op die dag nog niet geïntroduceerde) HTW. De vereffening van een normale detailmeting zal in drie stappen gebeuren. Er wordt onderscheid gemaakt tussen grondslagpunten, detailpunten die meerdere keren zijn aangemeten (gecontroleerde detailpunten) en ongecontro leerde detailpunten. Deze laatste worden eerst uitgefilterd, daarna worden integraal de grondslag en de gecontroleerde detailpunten vereffend en tenslotte worden de ongecontro leerde detailpunten berekend. Het toekennen van de stan daardafwijking aan waarnemingen wordt eenvoudiger. MOVE3 is nu ook bij uitstek geschikt om GPS-waar- nemingen te integreren in terrestrische waarnemingen. In de nieuwe versie kunnen ook parameters worden meege geven voor transformatie naar WGS84 en tenslotte is er ook een programma opgenomen om geoïdehoogten te kunnen berekenen. Objecttechnologie Ron de Vet, de nieuwe GIS-consultant van de Geogroep, boeide de aanwezigen met een interessant en gedurfd ver haal over objecttechnologie waarmee hij een half uur lang de hele zaal objectgericht wist te houden. „Wat is een ob ject", vroeg Ron, en hij gaf zeil het antwoord aan de hand van een tekening waarop een dame links heel somber kijkt naar een GIS-systeem met daarin een CAD-component en een DBMS-component. Door combinatie van de daarin beschikbare gegevens resulteert aan de rechterkant een ge bouw dat de dame op de tekening opgewekt herkent als een huis met de daarbij behorende gegevens. Ron wilde daar mee aangeven dat objecten dingen zijn, die bij onze eigen belevingswereld aansluiten. Volgens Van Dale is een ob ject: een voorwerp, zaak of persoon die als zodanig be schouwd ol behandeld wordt. Wat is een object in de informatica? Volgens Ron: een slim ding. Hij tekende een groen en een geel lijntje; die zijn alle bei slim volgens Ron, want ze weten iets over zichzelf: ik loop van links boven naar rechtsonder en ik ben geel. Die intelligentie kan worden benut, zei Ron, en maakte daartoe eerst het begrip component duidelijk. Een stukje „plug and play" software noemde hij dat, hetgeen werd gevisualiseerd op een tekening met vier kerstpakketten van verschillende omvang. Elk pakketje bevatte wat software die op zichzelf werkt, maar de dozen met verschillende inhoud kunnen ook aan elkaar worden geplugd. De AutoCAD-doos en de MicroStation-doos bijvoorbeeld en ook de tekstverwer kingsdoos. De programma's integreren in elkaar en zo kun je bijvoorbeeld een spreadsheet-pro gramma overnemen in Word; je pikt een component van het één en brengt het in het ander. Je brengt een stuk CAD-functionaliteit in een tekstver werkingsprogramma en het werkt vol ledig. Daarmee kom je helemaal los van conversies. Ron demonstreert een aantal slimme dingetjes op het scherm en laat zien over welke intelligentie verschillende lijnen beschikken. Hij laat het midden van een lijn berekenen, daarop een cirkel trekken, een vlak vollopen en er een eiland in plaatsen. Door ver plaatsing van het eiland laat hij zien hoe de cirkels met elkaar communice ren. Een sterke demonstratie is de op name van een AutoCAD-programma in het tekstverwerkingsprogramma van Word. Het is een krachttoer waar bij de computer een poosje letterlijk staat te schudden. Nu lukt het Ron om binnen zijn tekstverwerkingspro gramma te tekenen, te roteren, stuk ken toe te voegen en te berekenen met de AutoCAD-functies. Je kunt straks een bestek opmaken in een tekstver werker, daarin een plaatje opnemen en de rekencapaciteit uit een spreadsheet in het document zetten. Wat betekent dit voor dg DIALOG? Dat er straks objecten worden aangele verd, die tentakeltjes hebben waarmee ze kunnen worden aangesloten aan an dere objecten. De programma's her kennen die tentakels en weten wat ze ermee kunnen doen. Dat betekent: geen conversie meer, naadloze aanslui tingen en uitgebreide koppelingsmo gelijkheden, sneller en overzichtelijker werken en minder kansen op fouten of dubbel werk. Met die hoopvolle uitsmijter, gegar neerd door een hapje en een drankje, mocht Gijs tenslotte de vruchtbare dag afsluiten. 374 1996-9 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 32