Geen startschot, toch begonnen VERSLAG NGT GEODESIA Als onderdeel van het project „5e Nauwkeurigheidswaterpassing" (NWP) vond op 1 juli 1996 de start van het deelproject „optische waterpassing" plaats. Plaats van handeling was de Dam in Amsterdam, waar de metin gen symbolisch werden gestart vanaf het officiële NAP-nulpunt. Deze (4600 km) waterpassingen zullen wor den uitgevoerd door een samen werkingsverband van vier ingenieurs bureaus (Oranjewoud, Heidemij Ad vies, Grontmij Geogroep en Fugro- Inpark), die elk een gedeelte van het land hebben gekregen. Het aanwezige gezelschap telde onder andere direc teuren en medewerkers van de in genieursbureaus, de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat en de afdeling Landmeten en Vast goed van Amsterdam. Ook aanwezig was de cineast Louis van Gasteren. Hij is al lange tijd gefascineerd door het NAP en hij heeft onder andere het NAP-monument in het Amsterdamse stadhuis ontworpen. Bij de put waarin de nulpunt-bout zich bevindt, hield dr. ir. F. J. J. Brouwer van de MD een korte toe spraak om het begin van het project te markeren. Het geplande startschot mislukte, omdat de klappertjes voor het meegebrachte klapperpistooltje vochtig waren geworden. De meet- ploeg was ondertussen al met het werk begonnen. De eervolle taak van het baakophouden op de oer-bout was toebedeeld aan een bij Oranjewoud werkzame Finse stagiair die daarmee (voor geodetisch Nederland dan) een unieke stage-activiteit meemaakte. Tussen trams door, over drukke we gen, langs straatmuzikanten en junks en over rustige grachten gingen de meetploeg en het gezelschap richting het Amsterdamse stadhuis, met een kort oponthoud bij de woning van Louis van Gasteren (waar op speciaal verzoek een nieuwe bout in de gevel was aangebracht). In de Stopera was er daarna een bijeenkomst waarbij de hoofdrolspelers (het hoofd MD en de directeuren van de vier bureaus) een woordje spraken. De afsluiting werd Ad van der Meer, redacteur. verzorgd door Van Gasteren, die erop wees dat de Neder landers het weliswaar normaal vinden dat ze droge voeten hebben, maar dat het Amsterdams Peil het enige is dat echt „normaal" is. Hij heeft dit verbeeld in de film „The Netherlands, Made in Holland", die vervolgens werd ge draaid een prachtige film, erg goed gemaakt en goed voor een flinke portie vaderlands(ch)e trots. O ja, voor wie de oorsprong van het NAP met eigen ogen wil opzoeken: de put met de nul-bout ligt onder het plein oppervlak. Erboven is in het plaveisel een steen met de letters „NAP" aangebracht. Die kunt u vinden als volgt: ga op het plein voor het Koninklijk Paleis staan, met het gezicht ernaar toe, in de denkbeeldige lijn die haaks staat op de voorgevel ter plaatse van de tweede lantaarn van rechts. De steen ligt dan op deze lijn, ongeveer vier meter binnen de bestrating van het plein. De cineast Louis van Gasteren en NAP-hoofd Wim van Beusekom bij het Ondergronds Merk op de Dam. (Foto MD). 377

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 35