tablin De programmeertaal van ingenieurs Een reactie op „Faculteit der Geodesie klaar voor de toekomst?" In het juninummer van NGT Geodesia heeft de hoofd redacteur opgeroepen tot meer discussie, onder andere over de ontwikkelingen in het onderwijs. Ook al werk ik nu niet meer bij een onderwijsinstelling, toch volg ik deze ontwikkelingen om verschillende redenen nog steeds met grote belangstelling. In het maartnummer las ik een beschouwing van Henk de Heus over het nieuwe studieprogramma van de Faculteit der Geodesie. Tot tevre denheid stemt dat „thans met name de technisch-weten- schappelijke basis voor de geo-informatie (is) versterkt" (p. 141), wat ook blijkt uit het vakkenoverzicht. Over één ding was ik echter hogelijk verbaasd, namelijk het alge mene, dus voor iedereen bestemde, vak „programmeren in Fortran", met drie studiepunten. Ik ben er een warm voor stander van, dat toekomstige geodetisch ingenieurs nog de beginselen van het programmeren worden bijgebracht, maar vraag me wel af of Fortran daarvoor nu de meest aan gewezen taal is. Fortran stamt nog uit de tijd waarin weten schappelijke formules werden vertaald naar programma's die dan in batchverwerking werden uitgevoerd (Fortran „Formula Translation"). Ondertussen is er veel veranderd, zijn er talen als Pascal en C++ bijgekomen en is er veel meer nadruk komen te liggen op zaken als datastructuren, ob ject-oriëntatie en middelen voor interactieve in- en uitvoer. In de boekhandels is literatuur over Fortran ergens verstopt in een hoekje nog te vinden, maar verder staan de planken vol met boeken en interactieve leerprogramma's over C++, Visual Basic en Borland Delphi. Daar zijn goede redenen voor. Ik weet dat er op de Faculteit der Geodesie en op de Hogeschool van Utrecht collega's (terecht) enthousiast zijn voor de filosofie en mogelijkheden van Delphi, en ik vraag me daarom af waarom de Faculteit der Geodesie gekozen heeft voor een programmeertaal die niet gericht is op de toekomst en geen steun geeft aan het voor de verdere ont wikkeling van de geo-inlormatica noodzakelijke object georiënteerde denken. René van der Schans 378 1996-9 Tablin is ruim 20 jaar actief op het gebied van leidingregistratie en is daarmee uit gegroeid tot een organisatie van ruim 70 enthousiaste medewerkers. Tablin werkt voor (semi-)overheids- bedrijven en het particuliere bedrijfsleven waar het gaat om opdrachten rond het leidingbeheer en voorbereiding, of begeleiding en advisering van projekten. to Analoge vastgoed- en leidingregistratie <S Digitale vastgoed- en leidingregistratie Hoogtemetingen "o Situatiemetingen Industriële metingen Gaslekdetektie Leidingdetectie Electrotechnisch advies en ontwerp Energietechnischadvies 5 CtJ Mogen wij U meer vertellen over onze dienstverlening? Neemt U dan contact met ons op. j§ Tablin technisch adviesburo b.v. Postbus 121, 7570 AC Oldenzaal, Tel. (0541) 572260. Postbus 40174, 8004 DD Zwolle, Tel. (038) 4600092.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 36