sj Nederlands Geodetisch Tijdschrift ü1 I 38e jaargang no. 9 sept. 1996 en verder... 146 169 171 177 178 181 181, 181 Cd 185 185 186 191 194 194 194 195 Stichting Geodesia NGT GEODESIA komt elf maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd) in een oplage van 3800 exemplaren issn: 1382-5925 147 Geodetische deformatie analyse ir. P. Joosten De Delftse standaardprocedure voor de analyse van netwerken kan ook worden gebruikt voor het vaststellen van deformaties. De onttrekking van gas uit de Groningse aardlagen leidt tot zo'n deformatie. Welke methoden kan men gebruiken om iets te weten te komen over bodemdaling door geodetische metingen over een lange reeks van jaren uit te voeren? Dit artikel geeft het antwoord. /G/ ff* 155 Een objectgericht geometrisch bestand N. Mathijssen W. Barten Nu de vervaardiging van de Grootschalige Basiskaart in Nederland ten einde loopt, wordt er door zowel gebruikers als leveranciers van digitale kaarten gewerkt aan de volgende stap om dit landmeetkundige product beter toe gankelijk te maken en beter voorbereid te doen zijn op de gebruikersbehoefte: de objectgerichte GBK. In dit artikel doen twee medewerkers van de gemeente Nijmegen verslag van de wijze waarop reeds geruime tijd een objectgerichte GBK in hun organisatie functioneert. 161 Gemeenten en IT-leveranciers: naar een evenwichtige relatie ir. W. van Weizen W. F. van Uijt- hoven Politici en ambtenaren bij de lokale overheid kijken kritischer naar investeringen in informatietechnologie (IT). De vanzelfsprekendheid dat IT-investeringen noodzakelijk zijn, verdwijnt langzamerhand. Dit heeft ook verandering tot gevolg in de relatie tussen gemeenten en de aanbieders van IT-oplossingen. In dit artikel wordt ingegaan op die ontwikkeling in de relatie tussen lokale overheden en IT-dienstverleners. Er worden drie typische stadia besproken waarlangs deze ontwikkeling zich lijkt te voltrekken: van een afhankelijke starre verhouding vindt verschuiving plaats naar een onafhankelijke flexibele relatie. Van de redactie 18e ISPRS-congres dg DIALOG Topografie Geen startschot, toch begonnen Reactie Enquête geschiedenis der geodesie Stichting Geodesia Agenda Berichten Verslagen Publikaties Techniek Personalia Scripties Bij de voorplaat Meting vanaf het Ondergronds Merk op de Dam. Let op de steen „NAP". Zie artikel op pag. 377. 345

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 3