A van GIS-data) en de bijbehorende dienstverlening en ontwikkeling. Hiervoor was hij verantwoordelijk voor het kantoor Heerlen van ingeni eurs- en adviesbureau Fugro-Inpark bv. Ir. Jan Ebbinge (49) is per 1 augustus 1996 benoemd tot directeur van de nieuwe onderneming Kadata bv. Deze door het Kadaster opgerichte onderne ming gaat zich bezighouden met de marktactiviteiten van het Kadaster. Jan Ebbinge werkte sinds 1987 bij in genieursbureau Van Steenis bv; de laatste twee jaar als directeur. Ir. R. J. Valten (28) is per 1 augustus 1996 als geodesy co-ordinator werk zaam bij Fugro Survey bv in Haarlem. Hiervoor vervulde hij de functie van project geodesist, eveneens bij Fugro Survey. De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. N. Haasbroek (Afstudeerdatum: 23-2-96) De Golfstroom is één van de sterkste stromingen in de wereldzeeën en heeft veel invloed op het klimaat, het weer en de scheepvaart. Stromingen in de oceaan manifesteren zich aan het op pervlak als een hoogteverschil. De zee hoogte in de oceaan is gemeten met satelliet-altimetrie. Bekeken is of het mogelijk is met behulp van satelliet- altimetrie de Golfstroom te modelle ren. Daarnaast wordt een speciaal ken merk, de jaarlijkse cyclus, van de Golf stroom onderzocht. Veel uitwendige krachten op aarde, zoals winddruk, regen en warmte, vertonen namelijk een jaarlijkse regelmaat. Het onderzoek was slechts gedeeltelijk succesvol in het schatten van de para meters van het gekozen model uit de altimeter-waarnemingen. De belang rijkste reden hiervoor is dat de geoïde niet nauwkeurig genoeg bekend is. Daarom moet het gemiddelde over al le waarnemingen van elke waarne ming op zich worden afgetrokken. Hierdoor sluit het model niet meer aan bij de waarnemingen. De positie van de Golfstroom is onderzocht door het punt van de sterkste helling te be rekenen. De kruisingshoek tussen de track en de Golfstroom kan worden onderzocht door de berekende posities en de coördinaten van de track te ge bruiken. Doordat het model en de waarnemingen niet passen, is het lasti ger om de snelheid en de breedte van de Golfstroom te bepalen. De jaarlijkse cyclus kan worden on derzocht door het berekenen van fase en amplitude uit een kleinste kwadra ten-fit van de gebruikte waarnemin gen. De berekende amplitude is het hoogst in het gebied waar de Golf stroom loopt. De berekende fase im pliceert dat het zeeniveau tussen half september en eind oktober op zijn hoogst is. H. Veldhuis (Afstudeerdatum: 24-5-96) Vanuit de industrie bestaat een groeiende vraag naar digitale informa tie over pijpleidingensystemen. Deze vraag is ontstaan door toenemende veiligheidseisen en door de mogelijk heid om scheuren en breuken in pijp leidingen die ontstaan bij het trans port van gassen en vloeistoffen, te voorspellen. Doordat de landmeetkunde en de conventionele close-range fotogram- metrie niet goed geschikt zijn voor de registratie van pijpleidingen, is tijdens het afstudeeronderzoek gebruik ge maakt van lijnfotogrammetrie. Hier mee is het mogelijk om objecten zoals pijpleidingen te reconstrueren met be hulp van gemeten lijnen (de randen van de pijpleiding) in een beeld. Doordat aan de bestaande methode voor de reconstructie van rechte pijp leidingen met lijnfotogrammetrie en kele belangrijke nadelen kleven, is deze methode aangepast. Gedurende het afstudeeronderzoek zijn twee modellen ontwikkeld, waar mee zowel rechte als gekromde pijplei dingen kunnen worden gereconstru eerd. Om dit te testen is een program ma geschreven, waarmee uit metingen op de rand van de pijpleiding door middel van een kleinste-kwadraten- vereffening de onbekenden van de pijpleidingen geschat kunnen worden. Tevens wordt een toetsing uitgevoerd en vindt een kwaliteitsbeschrijving plaats. De werking van dit programma is uitvoerig getest op een aantal beel den van een verzameling pijpleidin gen. Belangrijkste conclusie van het onder zoek is dat lijnfotogrammetrie goed geschikt is voor de reconstructie van pijpleidingen, maar dat deze techniek niet voldoet voor het opmeten van alle objecten die in een industriële omge ving kunnen voorkomen. E. J. Kleingeld (Afstudeerdatum: 24-5-96) Functiewijziging van kantoorruimte naar woonruimte draagt niet alleen bij aan een oplossing voor het grote over aanbod op de kantorenmarkt, maar het bezorgt de gemeente ook binnen stedelijke woningbouwlocaties. In dit binnen de gemeente Den Haag uit gevoerde onderzoek is nagegaan op welke wijze de gemeente ervoor kan zorgen dat deze functiewijziging plaatsvindt. Hiertoe is eerst onder zocht op welke wijze de verschillende partijen optreden op de kantoren- markt. De vraag daarbij is: hoe kan de overheid hen zodanig beïnvloeden dat zij eerder tot functiewijziging van kan toorruimte besluiten? Ten behoeve van het onderzoek zijn interviews ge houden met deskundigen op de kan torenmarkt. Op grond van de be- 395 NGT GEODES1A 1996-9 SCRIPTIES TU DELFT Karakteristieken van de Golfstroom met behulp van de satelliet-altimeter TOPEX/POSEIDON Het gebruik van digitale lijnfotogrammetrie voor de 3D-reconstructie van rechte en gekromde pijpleidingen De rol van de gemeentelijke overheid bij functiewijziging van kantoorruimte naar woonruimte

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 53