Geodetische deformatie-analyse Strategie voor het bepalen van bodemdaling uit waterpasmetingen Gebruikte strategie NGT GEODESIA 1996-9 surveying, deformation analysis, theory landmeetkunde, deformatie-analyse, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN Overal ter wereld treden deformaties op, waaronder bodemdaling (fig. 1). Deze bewegingen kunnen zowel natuurlijke als menselijke oorzaken hebben. Het kennen van deze bewegingen is van groot belang, teneinde tijdig maatregelen te nemen. Men kan hierbij denken aan het verhogen van dijken, maar ook aan minder zichtbare maatregelen zoals het aanpassen van het grondwaterpeil. Sinds een aantal jaren wordt door de Faculteit der Geo desie van de TU Delft onderzoek verricht op het gebied van de geodetische deformatie-analyse. In de afgelopen jaren heeft in samenwerking met de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat het accent gelegen op het bepalen van bodemdaling uit waterpasmetingen. Hierbij is een strategie voor de verwerking van dergelijke metingen afgeleid. Dit artikel geeft een beschrijving van deze strategie. Deformatie-analyse kan op meerdere manieren worden aangepakt, afhanke lijk van de doelstellingen. Er kan een onderscheid worden gemaakt tussen absolute en relatieve deformatie-ana lyse. Bij absolute deformatie-analyse worden de deformaties beschreven ten opzichte van buiten het deformerende gebied liggende, en dus stabiele, refe rentiepunten. In de meeste gevallen zal deze aangenomen stabiliteit wel ge controleerd moeten worden. Bij rela tieve deformatie-analyse is een derge lijke stabiele referentie niet beschik baar. Er kan ook onderscheid worden ge maakt naar verwerkingsmethode. In de eerste plaats is er de statische aan pak. Er wordt gekeken naar het ver schil tussen twee statische situaties (epochen), meestal het begin en het eind van de periode waarin de defor- ir. P. Joosten, werkzaam bij de Factdteit der Geodesie van de TU Delft. matie heeft plaatsgevonden. Een tweede methode is de kinematische aanpak. In dit geval wordt gepoogd de defor maties te beschrijven met behulp van kinematische para meters zoals snelheden en versnellingen. Het resultaat zal een model zijn, dat het gedrag van een object in de tijd be schrijft. De derde methode, de dynamische aanpak, is ge richt op het beschrijven van de optredende deformaties als functie van krachten die op het object werken. Indien we de bodemdaling ten gevolge van de gaswinning in Groningen als voorbeeld gebruiken, kunnen we de mogelijke methoden van aanpak verduidelijken aan de hand van tabel 1. De in dit artikel beschreven strategie is een voorbeeld van een kinematische absolute deformatie analyse. De strategie is gebaseerd op de Delftse standaardprocedure voor de analyse van netwerken. Bij deze procedure worden eerst eisen geformuleerd, waaraan het resultaat zal moeten voldoen. Op basis van deze eisen wordt een verkennings berekening uitgevoerd. Het resultaat is een netontwerp dat praktisch realiseerbaar is en waarvan de kwaliteit voldoende is om de doelstellingen te halen. Vervolgens worden de me tingen conform de planning uitgevoerd. Tenslotte wordt Fig. 1. Voorbeeld van een mogelijke deformatie. 347

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 5