troleerd. Deze stap staat bekend als een eerste fase vereffening. Vervolgens wordt het netwerk aangesloten op de in hoogte bekende referentiepunten, dit uitsluitend ter controle van met name losse poten naar deze referentie punten tweede fase vereffening)Deze stap geeft tevens een eerste indicatie op mogelijke systematische effecten. De resultaten van de vereffening van de vrije netten worden opgeslagen voor gebruik in de volgende stappen van de strategie, waarbij dus geen ge bruik wordt gemaakt van de bekende hoogten van de referentiepunten. Naast de genoemde controles is het in deze stap tevens de bedoeling in zicht te verkrijgen in de kwaliteit van de waarnemingen in een netwerk. Dit wordt gedaan om deze waarnemingen in de verwerking het juiste gewicht te kunnen meegeven. „Slechte" net werken behoren minder invloed te hebben op de deformatiemodellen dan „goede" netwerken. Hierdoor en doordat overmeten veelal niet moge lijk zal zijn, is de procedure anders dan bij een traditionele netwerkver effening. Teneinde te komen tot een model waar de waarnemingen zo goed mogelijk bij aansluiten, wordt de vol gende procedure gevolgd (fig. 4): Fig. 3. Voorbeeld van een Gronings waterpasnetwerk. Fig. 4. Procedure epoche verwerking. er wordt een vereffening uitgevoerd onder de aanname dat tijdens de meting geen significante deformaties zijn opgetreden; middels een data-snooping procedure wordt bekeken of er waarnemingen zijn, die niet bij het model passen. In dien dit wordt geconstateerd, wordt de betreffende waar neming verwijderd. Dit betreft dan een aanpassing aan het functiemodel; de vorige stap wordt herhaald totdat geen waarnemingen meer worden verworpen; indien geen waarnemingen meer worden verworpen, wordt de globale kwaliteit van de waarnemingen aan een nader onderzoek onderworpen. Dit gebeurt middels een zogenaamde kansmodelschatting. In feite komt dit erop neer dat de a priori waarde voor de standaardafwijkingen 349 NGT GEODESLA 1996-9 SCHAAL 1: 490000 (2) Basispunt Verwijderen waarneming Aanpassing kansmodel Kansmodelschatting Apriori standaardafwijking klopt? Klaar Opstellen (aangepaste) nulhypothese Datasnooping Waarnemingen verworpen? JA NEE NEE

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 7