kennis, fantasie en inleving van de gebruiker. Onder zulke omstandigheden is het duidelijk dat „normale" relaties tussen vraag, aanbod en prijzen enerzijds en kosten/baten analyses van productie- en distributiekosten anderzijds niet meer opgaan. Een groter deel van de kosten en dus ook prijzen zal gebaseerd zijn op de toenemende transactie kosten en tarieven c.q. afspraken met betrekking tot copy right. Voor het economische verkeer - en ook het NGP pleit voor een meer marktgerichte benadering betekent deze constatering dat de waarde van geo-informatie dan ook nauw samenhangt met de gewenste kwaliteit voor het gebruik en voor de gebruiker. En waarom zou zo'n ge bruikersgerichte benadering voor de traditioneel dienst verlenende geodeet ook niet een logische voortzetting zijn van zijn of haar activiteiten tot nu toe? Economische ontwikkelingen Om deze benadering in een meer algemeen internationaal economisch perspectief te plaatsen, kan men de recente, globale ontwikkelingen beschrijven met de volgende drie dimensies [5]: opwaardering van het produceren van informatie in plaats van materialen als object van economische activi teit (technologische en economische dimensie); ontstaan van globale communicatienetwerken (sociaal- politieke en institutionele dimensie); verandering in de manier van werken (sociaal-organisato rische dimensie). Technologisch- Informatie Economisch Politiek- Institutioneel mmt^e Communicatie Sociaal- Organisatorisch Organisatie Fig. 1. De drie economische dimensies. In de economische literatuur worden deze ontwikkelingen ook wel het tertialisatieproces genoemd, als een soort derde (tertiaire) fase van de industriële revolutie. 'Deze benaming is niet helemaal terecht, want het gaat immers niet om een fase in de industriële revolutie, maar om een verandering van een industriële economie naar een informatie-econo mie, waar informatie het verhandelbare goed is. Juist het feit dat informatie een economisch goed is geworden, gaat samen met de wereldwijde ontwikkeling van privatiserin gen van overheidsinstanties die traditioneel de meeste geo- informatie produceerden. Aan de ene kant dus globalise ring, aan de andere kant privatisering, die allebei leiden tot 412 een ander soort overheidsapparaat en geo-informatieproductie. De meest vergaande beschrijving hiervan door Osborne Gaebler [6]samengevat in het 1 O-punten programma, is zelfs overgenomen door president Clinton en vice-president Gore van de VS. Een beschrijving staat ook in [7]. Gevolgen voor geo- informatietechnologie Met betrekking tot geo-informatie zouden bovenstaande dimensies kun nen worden vertaald in de volgende categorieën: Dit is voornamelijk gerelateerd aan het geo-informatie product. Bedoeld zijn de technische voorwaarden om geo-informatie als economisch en ju ridisch (te beschermen) goed te pro duceren. Dit houdt ook verband met de technische voorwaarden en moge lijkheden om data gezamenlijk te ge bruiken en uit te wisselen (met de bedoeling het maximale rendement te krijgen uit investeringen), het gebruik van standaarden en normen hiervoor (om de kosten voor conversie te mini maliseren) en de toepassingmogelijk heden van de gebruikte data te opti maliseren. Met andere woorden, op technisch niveau wordt in principe de vraag beantwoord hoe geschikt tech nisch en economisch het geo-informa- deproduct is voor een samenleving. Deze technische en economische ge schiktheid hangen natuurlijk nauw samen met de technische en economi sche mogelijkheden van een individu, bedrijf of zelfs een heel land. Wat betreft telecommunicatie en in formatietechnologie in de derde we reld kunnen we bijvoorbeeld constate ren dat [8] zo'n 80% van de wereldbevolking nog steeds niet de beschikking heeft over fundamentele vormen van tele communicatie; zo zijn er vijftig tele foons voor elke honderd Amerika nen en slechts één voor elke honderd Afrikanen; een modem in India vier keer zoveel kost als in Nederland of de VS; in reële termen toegang tot Internet in Indonesië twaalf keer zo duur is als in de VS; 1996-10 NGT GEODESIA Technisch niveau

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 14