logie succesvol te implementeren, zeker in het geval van ontwikkelingslanden of NIC's. Willcocks [9] geeft aan dat informatie-infrastructuur programma's zich nauwelijks richten op sociale en politieke processen, ondanks dat deze juist vaak van grote invloed zijn op het succes of het mislukken van zulke programma's. Veel te vaak worden budgettaire en tijdsdruk-argumenten aangevoerd, terwijl men vergeet wat voor invloeden de gevolgen van infor matietechnologie hebben op het gebruik en de gebruikers daarvan. Groot beschrijft dit onder andere in [10] en [11]. Een andere vraag is hoe sociale structuren de effectiviteit van werken met gelijke kwaliteitskenmerken in een (locale of globale) informatie-infrastructuur beïnvloeden. Harris [12] laat bijvoorbeeld zien dat een technische productielijn overgebracht van Japan naar Engeland of de VS aan de ene kant of Indonesië aan de andere kant nauwelijks succesvol was als de sociale structuur die daarbij hoorde niet veran derde of werd aangepast. Hetzelfde zou kunnen gelden voor internationale kwaliteitskenmerken of -beschrijvin gen. Hoe zinvol is een kwaliteitsbeschrijving gedacht van uit een Nederlandse situatie voor iemand in Zimbabwe, Zuid-Korea of Argentinië? Gebruikersdoelstellingen Kijken we nogmaals naar de verschillende niveaus, maar dan vooral vanuit het oogpunt van de gebruiker, dan kun nen we als typisch internationale gebruikerswensen onder andere onderscheiden: technisch-economisch: beschikbaarheid, toegankelijkheid, juiste prijs, relatie en uitwisseling met andere gegevens, cryptografie en beveiliging, actualiteit en transparantie van gegevens, algemene toepasbaarheid; politiek-institutioneel: waarborgen van privacy en intellec tueel eigendom, toegang tot informatie, op gebruikers afgestemde precisie en betrouwbaarheid, transparantie van de producent, verantwoord gebruik en aansprakelijk heid, taal, inspraak; sociaal-organisatorisch: (virtueel) gebruik van informatie, actualiteit van meta-data, transparantie van het produc tieproces. De doelstellingen in de kwaliteitsbeschrijving van geo- informatie van producenten zullen moeten inspelen op dit soort gebruikersdoelstellingen, wat feitelijk betekent dat men de gebruiker moet kennen vóórdat de geo-informatie wordt geproduceerd. Hoe goed informatie bijvoorbeeld beveiligingskenmerken in zich draagt, hoe goed de geo- informatie bijdraagt tot verantwoord gebruik, of geo-infor matie al dan niet tot de kerntaken van de producent behoort, zijn allemaal typische kwaliteitskenmerken van andere „gewone" economische artikelen (commodities) en het lijkt dan ook niet meer dan logisch dat dit ook in de kwaliteitsbeschrijving van geo-informatie zou worden opgenomen. Informatie is geen doel op zich, noch is infor matie per definitie van hoge kwaliteit als het alleen intro spectief is beoordeeld. Zeker voor gebruikers in ontwikke lingslanden sluiten thema's als aansprakelijkheid, transpa rantie en toegang tot informatie goed aan bij de algemene doelstellingen als armoedebestrijding, onderwijs, deel name aan de internationale markt en verhoging van efficiëntie en effectivi teit van de overheid. Conclusies Informatie is wat informatie-techno logie produceert voor de gebruiker. Het zijn uiteindelijk de gebruikers die kunnen aangeven of informatie van waarde of nuttig is, en het zijn uitein delijk ook de gebruikers die beslissin gen en verantwoordelijkheden nemen op basis van die informatie. Om infor matie te produceren van goede kwali teit, moet je hiermee rekening hou den. Het resultaat is een op informatie gebaseerde capabiliteit van zowel IT, gegevens, organisaties, procedures en gebruikers. Aangezien de gebruikers steeds meer op internationale schaal opereren, zullen internationale samen werkingsverbanden zich ook op de ge volgen van onderlinge sociale verschil len en institutionele verhoudingen moeten richten, wil de globale geo- informatie infrastructuur met succes worden verwezenlijkt. In de meeste westerse landen wordt zo n infrastruc tuur als vanzelfsprekend gezien, maar veel ontwikkelingslanden hebben nog een lange weg te gaan. Quality of geo-infonnation from an international users 'perspective Quality description of geo-information often focusses mainly on the geo-infor mation itself. In this article however it is argued that such a description should in clude usersdemands and needs as well, as these are very heterogeneous on the in ternational level. Based on global econo mical developments, one could derive three international quality dimensions which incorporate these demands and needs in the quality description of geo- information, and thus accomodate for the differences in developing and deve loped countries. 414 1996-10 NGT GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 16