Tebodin BEDRIJFSREPORTAGE De begeleiding van de leiding surveying, utility registration, profile landmeetkunde, leidingenregistratie, bedrijfsreportage Wie aan Tebodin denkt, denkt aan pijpleidingen. Dat is niet zo verwonderlijk, want elke folder, advertentie of informatie die de naam Tebodin met zich meedraagt, toont wel iets op dat gebied: drinkwaterleiding, afvalwaterleiding, gasleiding, olie pijpleiding of leiding voor chemische producten. Met de 1750 medewerkers in binnen- en buitenland wordt gewerkt in de sectoren procestechniek, milieu- en energietechniek, logistiek en fabricage, fabrieksbouw en infrastructuur. Dat is dus meer dan geodesie. Naast Hengelo zijn er vestigingen in Den Haag, Maastricht, Groningen, Eindhoven, Spijkenisse, Vlissingen en Beverwijk. Tebodin slaagt er echter niet alleen in marktontwikkelingen in Nederland te volgen, maar ook bijvoorbeeld in Bel gië, Duitsland, het Verenigd Konink rijk, Litouwen, Rusland, Oekraïne, de Verenigde Arabische Emiraten, Hon garije en Tsjechië. Geodesie en kaart vervaardiging De geodetische activiteiten zijn in Den Haag en Hengelo ondergebracht bij de afdeling Pijpleidingen en In frastructuur. Van de zestig medewer kers van deze beide afdelingen houden er zich dertig bezig met landmeetkun de en kaartvervaardiging. Oorspron kelijk gerelateerd aan het leggen en be heren van leidingen, strekken de land meetkundige activiteiten zich momen teel uit over het gehele werkterrein van de geodesie, dat wil zeggen dat het meten van digitale terreinmodellen, GBKN's, digitale kartering van be- Theo Scheele, redacteur. Hele bedrijven terreinen meten. drijfsterreinen, paspunt-inmeting, deformatiemetingen en GPS-metingen tot de dagelijkse werkzaamheden behoren. Opdrachtgevers zijn onder andere Kadaster, Gasunie, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Ministerie van Defensie, gemeentelijke en provinciale overheden, indus trie en particulieren. De landmeters beschikken over de meest moderne apparatuur, zoals total stations, digitale waterpasinstrumenten en GPS. De afdeling Pijpleidingen en Infrastructuur begeleidt de aanleg van een nieuwe leiding vanaf de eerste plannen tot en met de eindfase, de controle op de ligging. Zodra begin- en eindpunt van een leiding bekend zijn, worden schetsen en ontwerpen gemaakt van een mogelijke verbinding van die twee punten. De kortste verbinding daartussen heet weliswaar een rechte lijn te zijn, maar in de praktijk is het tracé afhankelijk van topografische en milieu-over wegingen, inspraakprocedures, kostenberekeningen, en eisen en wensen van landeigenaren en overheden. Daarom worden meerdere trace's ontworpen. In die periode zwabbert het tracé tussen begin- en eindpunt als een soort 417 NGT GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 19