A elastiek heen en weer, maar tenslotte komt er een defini tieve lijn op de kaart te staan en dan is er werk aan de winkel voor de landmeters. De topografie van een strook van 75 a 100 meter wordt opgemeten in x en y en het profiel over de toekomstige leiding wordt in z ingemeten. Deze meetgegevens worden verwerkt tot digitale onder gronden. Daarmee gaan de „engineers" aan de gang. De nieuwe leiding wordt daarin geprojecteerd en allerlei details in kaart gebracht. Kruisingen met wegen, watergangen en kanalen vragen om extra voorzieningen en constructies. Hier en daar moeten zinkers worden gelegd of moet onder een weg door worden geboord. Als definitief vaststaat wat er allemaal moet komen, wordt de nieuwe vergunning aan gevraagd en worden de zakelijke rechten afgesloten. Pas als alle vergunningen en overeenkomsten definitief gereed zijn, kan er worden gewerkt. Dan komt de hele trein in beweging, zowel voor de landmeters voor de uitzetting van het definitieve tracé als voor de leidingenleggers en hun Nauwkeurig specialisten. vastleggen hoe ze elkaar kruisen. Krioelende landmeters Voor een bedrijf dat zich veel bezighoudt met het meten van leidingen, is het Botlekgebied uiteraard een dankbaar werkgebied, want nergens in ons land zijn en worden zo veel leidingen in de grond gestopt als in dit industriegebied. Onder geodetische begeleiding van ir. Ardis Bollweg gaan we daar op bezoek. Aan de Chemieweg, een zijstraat van de Botlekweg, nabij Haven 4212, vinden we, verborgen achter een aantal cilinder- en bolvormige opslagtanks, bouwketen van waar uit de mensen van Tebodin de realisatie van een pijp leidingproject coördineren. Projectleider ir. Dirk van Epen laat weinig tijd verloren gaan voor introductie en begint, de koffie nog in de hand, gelijk met uitleg en toelichting over zijn project: we werken hier voor een Amerikaans bedrijf dat zich bezighoudt met het produceren van MDI, een basisbestanddeel voor kunststofproducten (bijvoorbeeld De redacteur (l.) in gesprek met Dirk van Epen (r.). PUR). Dat bedrijf bouwt hier een tweede „plant" en daar moeten de nodige leidingen naartoe worden ge bracht. De toevoer van de benodigde grondstoffen gaat in het Botlekgebied namelijk niet over de weg of over het spoor, maar onder de grond via een gi gantisch buizensysteem. En telkens als er nieuwe leidingen bij moeten wor den gelegd, is het een hele puzzel daar voor nog een gaatje te vinden. Aan de kamerwand van opzichter Oudijk hangt een grote overzichts kaart die aangeeft waar de benodigde leidingen moeten komen te liggen. Het blauwe stuk ligt er al in, vertelt Dirk, aan een paar moeilijke kruisin gen wordt nog gewerkt. Er zijn nogal wat grondstoffen nodig om MDI te kunnen vervaardigen en dat gaat alle maal via verschillende soorten buizen. Er moeten onder andere leidingen worden gelegd voor stikstof, zoutzuur- gas, aniline, formaldehydegas, water stof en nog een handvol andere stof fen. „Ze zijn niet allemaal even giftig", stelt Dirk ons gerust. Sommige leidin gen krijgen ook weer zijwaartse aftak kingen voor levering aan derden. Het is de taak van Tebodin ervoor te zorgen dat al die leidingen, die uit eindelijk moeten leiden tot het ver vaardigen van MDI, keurig op de goe de manier op de goede plek terecht komen. Daar komt heel wat bij kijken, ook op landmeetkundig gebied. Dat zien we buiten. Op de kruising van de 418 1996-10 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 20