dvfiquaNav Nieuwe 2-in-één topkwaliteit: een gecombineerde SERCEL DGPS ontvanger voor op land en op zee 1 500, de detailkaart 1 100. De basiskaarten die de ge meente Rotterdam verstrekt en die nodig zijn om de route kaarten te maken, zijn nog steeds handmatig ontworpen. Desondanks slagen de tekenaars er steeds weer in betrouw bare routekaarten te vervaardigen, die een combinatie vormen tussen de analoge ondergronden en de digitaal vervaardigde profielen. De routekaarten bevatten een veel voud aan leidingen waarvan sommige met een enkele lijn, andere met een dubbele lijn zijn aangegeven. Dat ligt niet aan de tekenaar zelf, maar aan de eisen van de leiding eigenaar. Geroutineerde leidingentekenaars kunnen met behulp van de kaart van de gemeente en de aangeleverde meetgegevens snel een routekaart vervaardigen. Maar daar is wel ervaring voor nodig. En die ervaring is bij de land meetkundigen en constructeurs van Tebodin zo ruim voor handen, dat de projectleiders nauwelijks aanwijzingen hoe ven te geven over hetgeen de kaart moet bevatten of hoe die eruit moet zien. Hun aandacht kan volledig worden gericht op de begeleiding van het leggen van de leiding en de zorg over de kwaliteit daarvan. In april van dit jaar is het project gestart, 15 november moet het klaar zijn. ,,Dat halen we gemakkelijk", zegt Dirk met grote stelligheid. En dat is goed, want dan wacht er alweer een andere leiding op begeleiding. Want onder de grond is het nog lang niet vol in Nederland, behalve in het Botlekgebied dan. Moeilijke deformatie meting. Summary Tebodin: alining with the pipeline The aim of this article is to highlight the division Geodesy of the company Tebo din. Most of its activities are related to the pipeline industry. The author visited the office in Hengelo and a pipeline project in the Botlek district near Rotter dam. 1996-10 NGT GEODESIA DO'S. DGPS NR-202-K Beurs Holland Oil Gas standnr. E487 Ketelweg 12-14, 3356 LE Papendrecht, Nederland tel. (078) 615 79 88 - fax (078) 615 20 27 Naast de bestaande reeks Sercel DGPS ontvangers introduceert AquaNav de nieuwe NR-202-K. Een multifunctioneel, gecombineerd instrument dat zowel bij landmeetkunde als maritieme doeleinden met ongekende nauwkeurigheid de juiste plaats bepaalt. Precisie tot op de centimeter. Geen andere ontvanger die dat realiseert. Daarom is de nieuwe Sercel DGPS NR-202-K het meest aangewezen apparaat voor o.a. het uitvoeren van lodingen, aanleg en ingraven van pijpleidingen, controleren van vaargeulen en positionering van platforms. Bel snel voor documentatie met AquaNav, Sercel agent voor Nederland en België. Dynamics in the world of high technology

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 22