A Nulpunt Amersfoort terug van weggeweest VERSLAG Driehoeksmeting en projectie NGT GEODESIA Theo Scbeele, redacteur. Nederlandse geodeten zijn grootge bracht met de wetenschap dat het nul punt van het RD-coördinatenstelsel wordt geconcretiseerd in de stang van de Onze Lieve Vrouwetoren van Amersfoort. Decennia lang trotseer den landmeetkundigen de problema tiek van het werken in vier kwadran ten en de rekenkundige foutenbron die het gevolg kon zijn van plus- en min-verwisseling. Toen een eenvou dige theoretische verplaatsing van dit nulpunt richting Parijs dat probleem had opgelost, was helaas ook de land meetkundige belangstelling voor de Onze Lieve Vrouwetoren naar een lagere orde verplaatst. Zaterdag 7 september 1996 is aan die mistoestand voorgoed een einde geko men. In een feestvierende stad, waarin de middeleeuwen enkele dagen her leefden, werd op feestelijke wijze het oude Amersfoortse nulpunt in ere her steld. De Gelderse Dixieland Kadas terband „The Green Yellows" zorgde ervoor dat het duizendkoppige Amers foortse publiek opmerkzaam werd ge maakt op het feestelijk kadastraal ge beuren en hield de genodigden van be gin tot eind in een prettige stemming. Goed, de Fransen mogen het theore tische nulpunt in de buurt van Parijs nu binnen hun grenzen hebben, wij Nederlanders hebben ons eigen Amersfoortse nulpunt weer terug en wel in een fraaiere vorm dan ooit. De middeleeuwen herleefden. B W in gesprek met staatssecretaris Tommei. De Onze Lieve Vrouwetoren, volgens staatssecretaris dr. D. K. J. Tommei sinds mensenheugenis ingepakt in de steigers en als een soort verticale rups in een cocon met een volstrekt onnatuurlijke kleur tegen de hemel afstekend, is sinds begin van dit jaar, na jarenlange restauratie, van verre afstand in al zijn prachtige glorie zichtbaar en voor de Amersfoorters een baken van een veilige thuishaven. Het was een goede gedachte van het Kadaster om de vol tooiing van die restauratie te onderstrepen met het aan bieden van een kunstwerk, waardoor de functie van het RD-nulpunt, en daarmee die van het Kadaster, voor velen aan duidelijkheid zal winnen en de belangstelling voor de Onze Lieve Vrouwetoren zal vergroten. „Een stad is eigenlijk alleen maar stad als ze een toren heeft en dan eigenlijk alleen nog maar als daarin een carillon aanwezig is", sprak Tommei. Als daaraan dan ook nog een kunstwerk wordt toegevoegd, waarmee zichtbaar wordt gemaakt dat die toren als nulpunt van een landmeetkundig stelsel fungeert, dan heb je op alle andere steden een duide lijke voorsprong. Mr. J. W. J. Besemer, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, kon er moeilijk onderuit de aanwezigen enige uitleg te geven over de func tie van het nulpunt. Zich bewust van het hooggekwa lificeerde geodetische niveau van de meeste aanwezigen beperkte hij die uitleg nauwgezet tot datgene wat nodig was om een verklaring te geven van hetgeen het kunstwerk eigenlijk symboliseert: een centrum van een meetkundig stelsel, geprojecteerd op een denkbeeldig plat vlak 1200 meter onder de plaats waar hij op dat moment stond. Knap werk van grafisch ontwerper Ronald van Lit van Tel Design uit Den Haag (die eigenlijk geen kunstenaar ge noemd wilde worden) om dit in een kunstwerk tot uit- Het oorspronkelijke drukking te brengen. In de driedimensionale constructie nulpunt. die Bruns bv uit Westerhoven in de vloer van de kerktoren 429

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 31